موافقت برخی جمهوی‌خواهان کنگره آمریکا با استیضاح ترامپ

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ۱۰ تن از اعضای جمهوری‌خواه کنگره از جمله لیز چینی، یکی از رهبران فراکسیون این حزب، برخلاف سیاست حزب جمهوری‌خواه از استیضاح آقای ترامپ حمایت کردند.

شماری از نمایندگان در مجالس قانون‌گذاری آمریکا به دنبال حمله به کنگره، لایحه پیشنهادی برای استیضاح آقای ترامپ را مطرح کردند.

در جریان رای گیری در مجلس نمایندگان، میچ مک‌کانل، رئیس جمهوری‌خواه مجلس سنا، گفته است که هنوز درباره رای به استیضاح تصمیم نهایی نگرفته است و به هنگام طرح موضوع در سنا درباره آن تصمیم خواهد گرفت.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که آقای مک‌کانل معتقد است دونالد ترامپ مرتکب خلافی شده که قابل استیضاح است و از این اقدام دمکرات‌ها خشنود است.

در صورت تصویب لایحه استیضاح در مجلس نمایندگان، آقای ترامپ در مجلس سنا محاکمه خواهد شد و با توجه به برابر بودن کرسی‌های دو حزب در این مجلس معلوم نیست که برکناری رئیس‌جمهوری که مستلزم دو سوم آرا است در مجلس سنا رای کافی بیاورد. از سوی دیگر، سنا تا روز ۱۹ ژانویه- یک روز پیش از پایان دوره دولت دونالد ترامپ- تعطیل است.

همزمان با نشست مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی دومین استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ با انتشار بیانیه‌ای هواداران خود را دعوت به آرامش کرد و گفت که با هرگونه خشونت از سوی طرفدارانش مخالف است.

آقای ترامپ در این بیانیه که از سوی کاخ سفید منتشر شده است، گفت: «با توجه به گزارش‌های مربوط به برگزاری تظاهرات بیشتر، من اصرار دارم که نباید هیچ نوع خشونت، قانون‌شکنی و هیچ گونه تخریبی صورت بگیرد».

او در مورد خشونت و قانون‌شکنی گفت: «این چیزی نیست که من طرفدارش باشم و چیزی نیست که آمریکا از آن طرفداری کند».

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در پایان گفت که «از همه آمریکایی‌ها می‌خواهم تا به کاهش تنش و برقراری آرامش کمک کنند. متشکرم».

رئیس جمهوری آمریکا حمله خشونت بار به کنگره آمریکا در هفته گذشته را محکوم کرد.

دونالد ترامپ در این ویدئو که از طریق حساب کاربری کاخ سفید در توییتر منتشر شد، به استیضاح خود برای دومین بار در مجلس نمایندگان آمریکا در همین روز هیچ اشار‌ه‌ای نکرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این ویدئو تاکید کرد، من با صراحت خشونت‌هایی که هفته گذشته شاهد آن بودیم، را محکوم می‌کنم. خشونت و خرابکاری در کشور ما و در جنبش ما مطلقا جایی ندارد.

دونالد ترامپ اضافه کرد، خشونت اوباش با هر آنچه من به آن اعتقاد دارم و هرچه که جنبش ما به آن اعتقاد دارد، مغایر است. هیچ یک از هواداران واقعی من هرگز نمی‌توانند خشونت سیاسی را تایید کنند.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد که همه آنانی که در حمله به کنگره دست داشته‌اند به دست عدالت سپرده خواهند شد.

۱۰ جمهوری‌خواهی که علیه ترامپ رای دادند:

جان کاتکو نماینده نیویورک
لیز چنی نماینده وایومینگ
آدام کینزینگر نماینده ایلینویز
فرد آپتون نماینده میشیگان
جیمی هریرا بوتلر نماینده واشنگتن
دن نیو هاوس نماینده واشنگتن
پیتر میجر نماینده میشیگان
تام رایس نماینده کارولینای جنوبی
آنتونی گونزالس نماینده اوهایو
دیوید والدائو نماینده کالیفرنیا

✍️ دیدگاه شما 🙏