موج پنجم کرونا در ایران؛ پیام طبرسی: بیمارستان‌ها از هفته دیگر پر می‌شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح‌دانشوری با اشاره به اینکه از هفته آینده بیمارستان‌ها پر می‌شوند، گفت: «مدیریت ما اشتباه است، چرا کشورهای دیگر با چنین چالش‌هایی درگیر نمی‌شوند؟ در برخی کشورها یک موج سنگین کرونا به وجود آمد، اما از اشتباهاتشان درس گرفتند و کنترل کردند.»

به گزارش خبرآنلاین، پیام طبرسی با بیان اینکه ویروس دلتا باعث آغاز موح پنجم کرونا در ایران شده است، گفت: «تا موقعی که درصد عمده‌ای از مردم واکسینه نشوند و یا محدودیت‌های جدی ایجاد نشود، آمدن موج‌های کرونا یک اتفاق غیرقابل اجتناب است و قادر نخواهیم بود جلوی آن را بگیریم.»

این پزشک می‌گوید از همان ابتدا با وجود قرمز شدن وضعیت جنوب کشور و پیش‌بینی وقوع شرایط قرمز در سراسر کشور، هیچ‌کاری برای کنترل ویروس دلتا توسط مقامات صورت نگرفت.

پیام طبرسی با بیان اینکه چهار هفته از قول مقامات در خصوص واردات واکسن گذشته اما اتفاقی رخ نداده است، توضیح داد: «حساب کنید که چند نفر از هم وطنان ما در این مدت فوت کردند و چند نفر قرار است در موج بعدی فوت کنند. این یعنی مدیریتمان اصلا خوب نیست.»

به گفته طبرسی تکنولوژی کافی برای تشخیص نوع ویروس شیوع یافته در همه‌جای ایران به دلیل گرانی وجود ندارد.

پیام طبرسی با اشاره به اینکه فاصله بین دو موج چهارم و پنجم حدود چند هفته بود، افزود: «این روند کاهشی مسئولین را گول می‌زند و این‌ها فکر می‌کنند که اقدامتشان باعث بهتر شدن اوضاع شده است. در صورتی که ماهیت موج این است که پس از مدتی فروکش می‌کند. براین اساس در مورد این موج پنجم هم کل تابستان و تا اواسط شهرویر درگیر هستیم.»

او در خصوص وضعیت کرونایی تهران و نحوه رنگبندی کردن شهرها برای اعمال محدودیت توضیح داد: «این کار صرفا بازی با رنگ‌هاست که کار اشتباهی است. سه‌شنبه می‌گفتند که تهران شنبه قرمز می‌شود، شما که می‌دانید وضعیت در تهران در حال قرمز شدن است چرا کاری انجام نمی‌دهید؟ اول هفته پیش من هشدار دادم که وضعیت کرونا در تهران قرمز شده است. اما همان روز این حرف من را تکذیب کردند و گفتند که موارد روبه کاهش است.»

به گفته طبرسی تا هفته آینده همه بیمارستان‌ها پر می‌شوند و احتمالا دوباره باید بیمارستان‌ها تغییر کاربری داده و بخش‌های عادیشان را به بخش کرونایی تبدیل کرد.

در طول ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز شنبه، ۱۱۱ بیمار کووید۱۹ در ایران جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۸۴ هزار و ۶۲۷ نفر رسیده است.