میانمار بازگشت مسلمانان آراکان به وطن خود را تنها به عنوان پناهجو می پذبرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنماینده هیات آراکان: بدون دادن حق شهروندی و تابعیت، می توانند مسلمانان آراکان را به عنوان افرادی که تازه وارد کشور شده اند و با به عنوان مهاجر بپذیرند

یکی از نمایندگان هئیت آراکان در این دیدارها با جلب توجه بر این نکته که از سال ۱۹۸۲ هیچ تغییر و اصلاحاتی در قانون شهروندی برمه انجام نگرفته است، گفت: بدون دادن حق شهروندی و تابعیت، می توانند مسلمانان آراکان را به عنوان افرادی که تازه وارد کشور شده اند و با به عنوان مهاجر به این کشور بپذیرند.

ابوالکلام آزاد، عضو کمیسیون کمک و بازگشت به پناهندگان گفت: هیئت میانمار پس از بازگشت به کشورشان با مقامات این کشور دیدار خواهند کرد و قول دادند تا مجددا با مسلمانان آراکانی پناهجو در بنگلادش بر سر میز مذاکره بنشینند.

نماینده هیات مسلمانان آراکانی نیز اظهار داشت: تا زمانی که حق شهروندی به آنها داده نشود و امنیت آنها با حضور ناظران بین المللی تضمین نشود به میانمار بازنخواهند گشت.

در این میان سازمان عفو بین الملل اعلام کرده بود که “میانمار محل امنی برای بازگشت مسلمانان آراکان نیست”.

در بیانیه سازمان ملل اعلام شده است که مسلمانان آراکان از حق برابری، شهروندی، آزادی مسافرت، خدمات بهداشتی و درمانی، آموزشی و اشتغال مسلمانان آراکان به شکلی سیستماتیک از سوی حکومت میانمار ضایع شده است.  

گفتنی است ارتش میانمار در ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ حملات خود به منطقه آراکان را آغاز کرد. در این حملات هزاران غیرنظامی آراکانی جان باخته و حدود ۳۵۰ روستا توسط ارتش میانمار و بوداییان افراطی به آتش کشیده شد. 

طبق آخرین گزارش سازمان ملل، شمار مسلمانانی که از ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ به این سو از خشونت‌های ارتش میانمار و بودائیان افراطی گریخته و به اردوگاه‌ها و اقامتگاه‌های موقت در حومه کاکس بازار بنگلادش پناه برده‌اند به ۷۲۵ هزار نفر که ۶۰ درصد آنها را کودکان تشکیل می دهند، رسیده است. 

از سال ۱۹۷۰ تاکنون ۸۴ درصد از جمعیت ۲ میلیونی مسلمانان آراکان در پی خشونت‌های ارتش میانمار و بوداییان افراطی به کشورهای همسایه گریخته‌اند. سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر خشونت علیه مسلمانان آراکان در میانمار را «پاکسازی قومی» و «نسل‌کشی» توصیف می کنند.