آلمان در میانه تنش‌ها با پکن؛ کشتی جنگی به دریای جنوبی چین اعزام می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – آلمان روز دوشنبه برای نخستین بار طی حدود دو دهه یک کشتی جنگی را روانه دریای جنوبی چین کرد تا به ناوگان دیگر کشورهای غربی که حضور خود را در این منطقه گسترش می‌دهند، بپیوندد.

پکن مدعی باریکه دریای جنوبی چین شده و پایگاه‌های نظامی متعددی در جزایر مصنوعی این آب‌ها که شامل میادین گاز است، برپا کرده، امری که زنگ خطر را برای کشورهای اطراف به صدا درآورده است.

ایالات متحده با انجام نمایش قدرت در برابر ادعاهای مالکیت چین بر آن ناحیه، به طور مرتب خود ناوهای خود را در مجاورت برخی از این جزایر حرکت درمی‌آورد و آن را بر اساس قوانین بین‌المللی آزادی کشتی‌رانی می‌داند.

چین نیز در مخالفت با عملیات ناوگان ایالات متحده تاکید می‌کند که حضور کشتی‌های آمریکایی به ترویج صلح یا برقراری ثبات کمکی نمی‌کند.

واشینگتن مسئله چین را در مرکز سیاست‌های امنیت ملی خود قرار داده و تلاش می‌کند شرکای خود را علیه آن‌چه سیاست‌های قلدرمابانه خارجی و اقتصادی پکن می‌نامد، متحد کند.

مقامات آلمان می‌گویند که ناو آلمانی صرفا در مسیرهای معمول تجاری حرکت می‌کند و قرار نیست از تنگه تایوان نیز عبور کند، منطقه‌ای که ناوهای آمریکایی علی‌رغم هشدارهای چین به طور معمول از آن عبور می‌کنند.

با این حال برلین تاکید کرده که اعزام این ناو به معنای آن است که آلمان ادعاهای مالکیت چین بر آن منطقه را نمی‌پذیرد.

خبرگزاری رویترز اقدام آلمان را به راه رفتن روی طناب تشبیه کرده چرا که از یک سو امنیت بین‌المللی را در خطر می‌بیند و از سوی دیگر اقتصاد خود را در نظر دارد چرا که چین به مهم‌ترین شریک تجاری آن تبدیل شده است.

پیش‌بینی می‌شود که ناو آلمانی اواسط ماه دسامبر از دریای جنوبی چین عبور کند. آخرین حضور یک ناو آلمانی در آن منطقه به سال ۲۰۰۲ بازمی‌گردد.