میرسلیم در محاصره حمله گاز انبری

✍️محمدرضا کدیور

۱. علیرغم هشدار سازمان بازرسی مبنی بر امکان سوءاستفاده از طرح تخصیص قیر رایگان، مجلس یازدهمی ها همچنان بر تصویب این طرح اصرار می‌ورزند.

۲. سیدمصطفی میرتاج‌الدینی در آستانه جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی صمت بعنوان مشاور شرکت خدمات بازرگانی مس ایران منصوب شد. وی فرزند محمدرضا میرتاج‌الدینی، یکی از مجلس یازدهمی ها، است. زاکانی نیز برادر داماد خود را بعنوان مدیرکل مرکز مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس منصوب کرد.

۳. مجتبی ذوالقدر از بررسی ۱۲ طرح ضدآمریکایی در کمیسیون امنیت‌ملی مجلس یازدهم خبر داد و اعلام کرد تصویب این طرح به منظور ارسال پیام به آمریکا و در جهت روحیه استکبارستیزی مجلس یازدهمی هاست. علی خضریان، یکی دیگر از مجلس یازدهمیها، نیز از ارائه طرح دوفوریتی برای خروج خودکار از برجام در صورت فعال شدن مکانیزم ماشه خبر داد.

۴. جدال میرسلیم و قالیباف ادامه دارد: فشار بر مصطفی میرسلیم از سوی برخی فعالان سیاسی اصولگرا همچنان ادامه دارد. هیات نظارت بر رفتار نمایندگان دلایل و مستندات میرسلیم را غیرقابل دفاع خواند. ناصر ایمانی وی را به شکایت و بازداشت تهدید کرده است. این درحالی است که سید ابوالفضل موسوی، نماینده اسبق، به دریافت ۶۵ میلیارد تومان رشوه در دوران حضور رییس فعلی مجلس یازدهم را در شهرداری تهران اعتراف کرده است. یاشار سلطانی، صدرا محقق و وحید اشتری، از فعالان رسانه ای، نیز با شکایت اداره حقوقی مجلس بابت اتهام‌زنی به قالیباف روبه‌رو شده‌اند. در مثابل، سخنگوی قوه‌قضاییه از بررسی مستندات ادعای میرسلیم در این قوه خبر داد. اداره حقوقی مجلس از میرسلیم به دلیل آنچه نشر اکاذیب و تشویق اذهان نامیده، شکایت کرده است. سایت اصولگرای صراط نیوز این اقدام اداره حقوقی را با تیتر “سرهنگ گازانبری دهان منتقدان را می‌بندد؟” مورد نقد جدی قرار داد. محمد امین فرج‌اللهی نیز در یادداشتی که در رجانیوز منتشر گردید به این رفتار قالیباف واکنش نشان داد. مصطفی میرسلیم، هیات نظارت بر رفتار نمایندگان را به شکایت تهدید نکرد و خبر منتشرشده در خبرگزاری خانه ملت را ناقص و جهت‌دار خواند.

۶. ۱۱۴نفر از مجلس یازدهمی ها در نامه‌ای به روسای قوای سه‌گانه، با استمرار حضور بیژن نامدار زنگنه در وزارت نفت مخالفت کردند.

۷. مجلس یازدهمی ها به کره جنوبی بابت عدم پرداخت بدهی‌ها اولتیماتوم دادند. ظاهرا قرار است آنها در مورد محصولات شرکت‌هایی مانند سامسونگ تجدیدنظر کنند.

۸. دشمن‌پنداریِ فضای مجازی در بین مجلس یازدهمی ها ادامه دارد. عضو هیات رییسه مجلس آمار سقط جنین را در کشور ۴۵۰هزار مورد اعلام کرد و دلیل آن را آسیب‌های فرهنگی در فضای مجازی دانست.

۹. بر اولین مصوبه مجلس یازدهمی ها ۱۷ اشکال مهم وارد شده است. شورای نگهبان مصوبه مالیاتی مجلس یازدهمی ها را فراتر از یک سری ابهام در بخش‌هایی از آن مصوبه دانست.

۱۰. درحالیکه تعداد پرونده‌های قضایی در کشور بیش از ۱۶میلیون مورد است، با گذشت نزدیک به سه ماه از آغاز به کار مجلس یازدهمی ها، کمیسیون حقوقی-قضایی مجلس تشکیل نشده است.