میلیاردها تومان هزینه برای اختراع دوباره چرخ؛ بن‌بست پروژه میلیاردی نسخه بومی گوگل/ «یوز» موتور جست‌وجوی بومی ، همچنان بلااستفاده

پایگاه خبری / تحلیلی نگام موتور جست و جوی بومی «یوز» مدتی از کار افتاده بود و نتایجی به کاربران نشان نمی‌داد، در روزهای اخیر اما «دیجیاتو» خبر داده، وبسایت این موتور جستجو به‌طور کلی باز نمی‌شود و کاربران نمی‌توانند حتی صفحه اولیه آن را مشاهده کنند.

به نظر می‌رسد این موتور جست‌وجوی بومی بعد از ۶ سال بازنشسته شده و قرار نیست سرویسی به کاربران ارائه کند.

شاید این اولین بار است نام جست‌وجوگر بومی یوز به گوشتان می خورد و شاید هم گذرتان تاکنون به آن افتاده باشد. این موتور جست و جو در سال ۹۳ با هزینه ۷ میلیارد تومانی توسط شرکت داده پردازان شیداندیش راه اندازی شد.

سال ۹۸ «امیر ناظمی» معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات گفته بود که «یوز متعلق به گروهی است که در دانشگاه امام حسین فعال هستند و مجموعه سپاه باید درباره ادامه فعالیت موتور جست‌وجوگر یوز تصمیم‌گیری کند.»

طبق اطلاعاتی که در سایت رسمی درج شده، شرکت داده پردازان شیداندیش در سال ۹۳ یعنی همان سال راه‌اندازی «یوز» تاسیس شده و به نظر می‌رسد از سال ۹۵ تاکنون به صورت غیرفعال درآمده است؛ به طوری که فعالیت اعضای هیات مدیره این شرکت همگی سال ۹۵ به اتمام رسیده است.

اگر رقم ۷میلیارد تومانی که در سال ۹۳ شیداندیش صرف هزینه راه اندازی «یوز» بومی کرده، براساس تورم بانک مرکزی به ارزش روز حساب کنیم، به رقم تقریبی ۲۶ میلیاردتومان می رسیم؛ یعنی معادل ۲۶ میلیاردتومان پول امروز از بودجه وزارت ارتباطات برای راه اندازی موتور جستجوی بومی خرج شده که نه توانست مخاطبی به خود جذب کند و نه توانست سرپا بماند.