مینو محرز: تا زمانی که مردم رعایت نکنند، تعطیل کردن ها بی فایده است/ نباید بگذاریم کار به اینجا برسد/ وقتی می‌گوییم بدترین جا در زمان شیوع بیماری، رستوران است این رفتارها چه معنی دارد؟!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، زمانی که رستوران ها و کافی شاپ ها باز بود، مردم می رفتند و کیپ تا کیپ کنار هم می نشستند، وقتی ما می‌گوییم بدترین جا در زمان شیوع بیماری، رستوران است این رفتار چه معنی دارد؟! در این قبیل مراکز مردم ساعت ها بدون ماسک و با فاصله ی نزدیک کنار هم می نشینند و احتمال انتقال بیماری بسیار بالاست.

مینو محرز در گفت و گو با «صبح ما» در پاسخ به این سوال که چرا آمار تلفات کرونا در ایران افزایش پیدا کرده است، گفت: کسانی که بستری می‌شوند معمولا افراد زمینه دار و مسن هستند و بالطبع مرگ و میر بالا می رود البته بررسی علل مرگ هم مسئله ای است که باید حتما پیگیری شود.

او در رابطه با این انتقاد که نباید علت افزایش آمار مرگ و میر بیماری کرونا را به گردن مردم انداخت و این گناه بیشتر متوجهِ نحوه‌ عملکرد مسئولین است، گفت : مردم باید خودشان به فکر باشند. وقتی مسئولین محدودیت های کرونایی اعمال کردند و گفتند مغازه‌ها از ساعتی به بعد بسته باشد و یا همین محدودیت های دو هفته‌ای را گذاشتند، دیدیم چه خبر شد. همه راه افتادند و رفتند شمال. تا زمانی که مردم رعایت نکنند، این تعطیل کردن‌ها هم فایده‌ای ندارد. اگر مردم فاصله‌ی فیزیکی را رعایت کنند و ۹۵درصد مردم هم ماسک بزنند اصلا احتیاجی به این تعطیل کردن‌ها  نیست. منتهی این کار را انجام نمی دهند. بنابراین عملکرد مردم خیلی در کنترل این بیماری مهم است.

او ادامه داد: تا الآن عزیزانی را از دست دادیم، باید با رعایت کردن، حداقل از افزایش آمار تلفات کرونا جلوگیری کنیم. هر اندازه هم دولت، برای کنترل این بیماری برنامه ریزی کند باز مردم هستند که تعیین می کنند آمار تلفات کرونا به همین منوال پیش برود و یا نه کنترل شود.

مینو محرز در رابطه با علت بی توجهی مردم به دستورالمعل‌ها برای کنترل بیماری گفت: همه جای دنیا ثابت شده است که مردم به عمق فاجعه پی نبردند و هنوز به زندگی کردن در شرایط شیوع بیماری عادت نکرده‌اند. آینده نگری نداریم  و پیشگیری نمی‌کنیم. باید برای خودمان پیش بیاید تا متوجه شویم، مسئله چقدرمهم است. باید عملکرد خود را تغییر دهیم و اصولی را که می گویند رعایت کنیم.

وی بیان کرد: شما ببینید زمانی که رستوران ها و کافی شاپ ها باز بود، مردم می رفتند و کیپ تا کیپ کنار هم می نشستند، وقتی ما می‌گوییم بدترین جا در زمان شیوع بیماری، رستوران است این رفتار چه معنی دارد؟! در این قبیل مراکز مردم ساعت ها بدون ماسک و با فاصله ی نزدیک کنار هم می نشینند و احتمال انتقال بیماری بسیار بالاست.

دکتر محرز در رابطه با تأثیر محدودیت ها و تعطیلات بر کنترل کرونا گفت: بله، این تعطیل کردن‌ها تأثیر دارد اما بعد از دوهفته اگر به همان منوال سابق پیش برویم وضعیت برمی گردد. ممکن است آمار تلفات کاهش پیدا کند و وضعیت بهتر شود، اما دوباره با همین وضع مواجه می شویم. نباید بگذاریم کار به اینجا برسد. اردیبهشت وضعیت خیلی خوب شد اما الان دوباره آمار بالا رفته است. این شل ‌کن سفت کن‌ها، فایده ای ندارد. اگر این دوهفته آمار پایین آمد مردم باید رعایت کنند تا آمار دیگر بالا نرود. مردم باید ماسک بزنند و فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنند. تجمع در کافی شاپ‌ها و شاپینگ مال‌ها را باید فعلا کنار بگذارند. بدترین چیز تجمعات است.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در رابطه با این سوال که به واکسن ایرانی کرونا، تا چه اندازه می توان امیدوار بود، گفت: دو  واکسن کرونا در آمریکا به بازار آماده است و برای اولین بار است که این نوع واکسن، یعنی واکسن برای ویروس RNA  ساخته شده است. و گفته می شود ۹۰ تا ۹۵درصد هم اثر بخش است که خب این می تواند امیدوار‌کننده باشد. اما مسئله‌ بسیار مهم که اتفاقا یکی از دانشمندان آمریکایی هم بیان کرده، این است که نباید فکر کنیم فقط این نوع واکسن برای کنترل کرونا موثر است، بلکه هر نوع واکسنی از جمله واکسن ضعیف شده هم می تواند موثر باشد. در واقع هر واکسنی که الآن در دنیا روی آن کار می کنند و ایمنی ایجاد می کند، حتما باید استفاده شود.

مینو محرز در پایان گفت: ما هم مثل خیلی از کشورهای دیگر از جمله چین و روسیه که واکسن ضعیف شده تولید کرده‌اند، در حال درست کردن این نوع واکسن هستیم. در حال حاضرعملکرد واکسن ایرانی کرونا بر حیوان موثر بوده است و باید در مرحله بعدی بر روی انسان هم مورد آزمایش قرار گیرد و در صورت موثر بودن، می توان از آن استفاده کرد و خودکفا بود.