مینو محرز: واکسن داریم، یخچال نداریم/ در مجموع ۱ میلیون و ۸۹۵ هزار دوز واکسن در اختیار ما قرار گرفته است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ این روزها نقد بر آهستگی سرعت واکسیناسیون در ایران وجود دارد. علل مختلفی در این خصوص اعلام شده است اما شاید مهمترین علت این باشد که نقل و انتقال واکسن های کرونای روسی نیاز به یخچال های مخصوصی دارد.


به گزارش رکنا، دکتر محرز ، عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا به رکنا گفت: برای نقل و انتقال واکسن روسی کرونا (اسپوتنیک وی) با کمبود یخچال مخصوص مواجه هستیم.


علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت در خصوص میزان واکسن های وارد شده به کشورمان با بیان این‎ که تاکنون از روسیه حدود ۴۲۰ هزار دوز، از چین حدود ۶۵۰ هزار دوز و از هندوستان ۱۲۵ هزار دوز واکسن تحویل گرفته ‌ایم، خاطرنشان کرد: همان ‎طور که می ‌دانید قرار بود از هندوستان ۵۰۰ هزار دوز واکسن بگیریم که تاکنون ۱۲۵ هزار دوز تحویل داده شده است، همچنین حدود ۷۰۰ هزار دوز هم واکسن آسترازنکا از کره جنوبی دریافت کرده‌ایم، بنابراین در مجموع یک‌ میلیون و ۸۹۵ هزار دوز واکسن در اختیار ما قرار گرفته است.


دکتر مینو محرز در خصوص میزان یخچال های مخصوص نگهداری و انتقال واکسن کرونا به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: از نظر تعداد یخچال مخصوص واکسن کمبودی نداریم و فقط برای واکسن روسی اسپوتنیک وی که باید در دمای منفی ۲۰ نگهداری شوند با کمبود مواجه هستیم.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد تعداد یخچال های مخصوص واکسن کرونا غیر از واکسن روسی افزود: اکنون برای واکسن آسترازنکا، بهارات، واکسن چینی کرونا و سایر واکسن هایی که وارد کردیم یخچال های معمولی داریم اما همانطور که گفته شد فقط برای واکسن روسی کرونا اسپوتنیک وی با کمبود یخچال مخصوص آن مواجه هستیم.


محرز در مورد عدم حضور نمایندگانی از سازمان ها و انجمن های تخصصی علمی در ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: این انتقاد را نمایندگان مجلس هم داشتند که چرا عضوی از آن ها در ستاد مبارزه با کرونا حضور ندارد، به هرحال رئیس جمهور اعضای این ستاد را تعیین می کند و علت این موضوع برای ما مشخص نیست.