ناتو، موشک‌های SSC-8 روسیه را تهدید جدی برای امنیت خود قلمداد کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کرد که تمام متحدان ناتو هم‌عقیده هستند موشک‌های از نوع «SSC-8» روسیه تهدید جدی برای امنیت تمام اعضای این سازمان هستند

 

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست وزیران دفاع کشورهای عضو این سازمان اظهار داشت: تمام متحدان ناتو هم‌عقیده هستند که موشک‌های هدایت شونده «SSC-8» روسیه تهدید جدی برای امنیت ما هستند.

 

او در ادامه هشدار داد: این موشک‌ها دارای قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای هستند و می توانند به صورت غیرمنتظره خود را به به شهرهای اروپایی برسانند بدون این که سیستم های دفاع موشکی بتوانند جهت پرتاب آن را شناسایی کنند.

 

استولتنبرگ همچنین ضمن تاکید بر اینکه متحدان ناتو دیگر نسبت به روسیه با اهداف دفاعی و به طور هماهنگ اقدام خواهند کرد، افزود: برنامه‌ای برای استقرار سیستم‌های جدید موشکی زمینی در اروپا نداریم. ناتو به انجام اقدامات پیشگیرانه قابل اطمینان و موثر ادامه خواهد داد.

 

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در یکم فوریه جاری اعلام کرد که کشورش به دلیل اتمام مدت در نظر گرفته شده برای انجام تعهدات از جانب روسیه از پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) خارج می شود.

 

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز آمریکا را به نقض پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرده و گفت: ما هم واکنش متقابل نشان خواهیم داد. آمریکا اعلام کرد که عضویت خود در این پیمان را به حالت تعلیق درآورده است. ما نیز همان کار را انجام می دهیم.

 

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه پس از اعلام خروج آمریکا از پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد از آمادگی کشور برای ساخت دو سامانه جدید موشکی زمینی خبر داد.

 

پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد پیمانی است که در سال ۱۹۸۷ از سوی رونالد ریگان و میخائیل گورباچف، رؤسای جمهور وقت آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی امضا شده بود.