نادر فتوره چی به تحمل حبس و جریمه نقدی محکوم شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام روز گذشته, شعبه ۲ دادگاه کیفری ۲, واقع در مجتمع قضائی فردوسی تهران, با صدور حکمی,”نادر فتوره چی”, نویسنده و مترجم و روزنامه نگار ساکن تهران را از بابت شکایت”محمد امامی”, متهم اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان, به تحمل ۱ سال حبس تعلیقی و و پرداخت ۱ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸,”نادر فتوره چی”, روزنامه نگار, نویسنده و مترجم, که پیش از این توسط شعبه ۲ دادگاه کیفری ۲ تهران واقع در مجتمع قضائی فردوسی از بابت اتهامات “توهین و افترا” و “نشر اکاذیب” با شکایت “محمد امامی”, از متهمان اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان مورد محاکمه قرار گرفته بود از بابت اتهام “توهین و افترا” و “نشر اکاذیب در فضای مجازی” به  ترتیب به پرداخت ۱ میلیون ریال جریمه نقدی و تحمل ۱ سال حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۲ سال محکوم شد. جلسه دادرسی بر پرونده “نادر فتوره چی” پیش از این در تاریخ ۵ تیرماه سالجاری برگزار شده بود. 

براساس این گزارش “نادر فتوره چی” با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت؛ حکم پرونده  بنده در خصوص شکایت محمد امامی (متهم پرونده فساد صندوق ذخیره فرهنگیان و سرمایه‌گذار سریال شهرزاد) صادر شد و از باب توهین به ۱ میلیون ریال جزای نقدی، از باب افترا به ۱ سال حبس تعزیری (معلق تا ۲ سال) محکوم، و از باب نشر اکاذیب در فضای مجازی تبرئه شدم. 

نادر فتوره چی, در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ و بدنبال شکایت محمد امامی, به شعبه ۳ دادیاری دادسرای ناحیه ۳۱ تهران احضار و به دلیل عدم امکان تامین وثیقه بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد و در تاریخ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

این نویسنده و روزنامه نگار پس از آزادی از بازداشت, در یادداشتی به تشریح شرایط بغرنج زندانیان محبوس در بند قرنطینه زندان تهران بزرگ پرداخته بود و گفته بود “از اینکه از فشافویه آزاد شدم، عمیقا دچار عذاب وجدانم و فکر نمی‌کنم تا هرگز بتوانم شرایط دهشتناک «هم لباس»هایم را فراموش کنم. با دیدن شرایط زندانیان تهران بزرگ و آن چشم‌هائی که در ناامیدی و بوی تعفن و بی‌پناهی و قفس و نفس‌تنگی دو دو می‌زدند، زخمی عمیق و کاری بر روحم وارد شد”.