نازنین دانشور؛ از «میدونک» تا «تخفیفان» پیشگام عرصه تجارت

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبسیاری از ساکنان ایران، «تخفیفان» را می‌شناسند. اولین برند فروش اینترنتی کالا و خدمات با شرایط خاص و تخفیف که از سال ۱۳۹۰ به همت زنی جوان در ایران راه‌اندازی شد.

به گزارش ایران وایر، «نازنین دانشور» تخفیفان را با همراهی خواهرش راه‌اندازی کرد و بنا به گفته خودش، سه ماه بعد توانست آن‌ را به سودآوری برساند. اتفاقی که برای بسیاری از صاحبان کسب‌وکار ممکن است خیلی بیشتر زمان ببرد.

او درباره نام انتخابی برای این برند می‌گوید: «نام تخفیفان از ترکیب دو کلمه تخفیف و آن (لغت انگلیسی on به معنای روشن) گرفته شده و بدین معنا‌ است که تخفیف فعال است.»

نازنین دانشور متولد آذر ماه ۱۳۶۲ در تهران است. او پس از پایان تحصیلات متوسطه در رشته فناوری اطلاعات در «دانشگاه امیرکبیر» تهران پذیرفته شد. پس از فارغ‌التحصیلی فرصتی دست داد تا او به انگلستان برود و به کار مشغول شود. این زمان بیشتر برای او کسب تجربه بود و بعد از بازگشت به ایران اولین سوپرمارکت آنلاین را در ایران راه‌اندازی کرد: «میدونک.»

او می‌گوید پیش از سفر به انگلستان ایده این کار را داشته و بعد از بازگشت آن را عملی کرده است: «خانه ما در طبقه چهارم یک ساختمان بی‌آسانسور بود. یک روز مادرم برای خرید به سوپرمارکت نزدیک خانه رفته بود. او هر بار برای جابه‌جایی خریدها خیلی اذیت می‌شد. تصمیم گرفتم برای این موضوع راه حلی پیدا کنم. بعد از این که برای کار به انگلیس سفر کردم، در آن‌جا ایده این کار در ذهن من شکل گرفت. بعد از بازگشت بلافاصله استارت این پروژه را زدم.»

با راه‌اندازی میدونک، نازنین مصاحبه‌ ساده‌ای با یک نشریه می‌کند و توجه سایر رسانه‌ها به این کسب‌وکار تازه جلب می‌شود. به مرور زمان حجم سفارش‌ها رو به افزایش می‌گذارد و نازنین جمعی از دوستانش را به کمک می‌طلبد: «همگی درگیر فرآیند سخت تامین و تحویل سفارش‌ها شده بودیم. این‌جا بود که فهمیدم زیرساخت‌های فنی و شهری برای پیاده‌سازی سوپرمارکت آنلاین هنوز آماده نشده و بعد از ۹ ماه فعالیت درخشان، مجبور شدیم میدونک را تعطیل کنیم.»

بعد از تعطیلی میدونک، نازنین برای سفر و تجربه کاری دیگری راهی آلمان می‌شود: «این یک تجربه و قرارداد کاری کوتاه‌مدت بود و بعد از پایانش من به ایران برگشتم.»

بازگشت نازنین به ایران آغاز تلاشی تازه و تولد ایده‌‌ای منحصر به فرد با تکیه بر دو تجربه‌اش از میدونک و کار در آلمان بود. او مدتی بعد از بازگشت، تخفیفان را با هدف ارائه خدمات متمایز و ارائه انواع خدمات و محصولات مورد استفاده در زندگی روزمره، از جمله رزرو رستوران، بلیط قطار، بلیط هواپیما، رزرو تور، رزرو هتل، خرید بلیط استخر با تخفیف و کد تخفیف خرید از فروشگاه‌های اینترنتی و هزاران کار دیگر راه‌اندازی کرد و از همان آغاز به کار، بازخورد خوبی از کاربران گرفت؛ چیزی نزدیک به ثبت ۲۰ هزار سفارش در روز.

۵ ماه پس از راه‌اندازی تخفیفان، نازنین و خواهرش اولین پرسنل خود را استخدام کردند: «هیچ فکر نمی‌کردم بعد از چند سال کسب‌وکار کوچک‌مان به بزرگترین سایت تخفیف گروهی در ایران تبدیل شود.»

زحمت‌های نازنین دانشور و خواهرش ۷ سال بعد از راه‌اندازی تخفیفان به ثمر نشست. در آذر ماه ۱۳۹۷، او به عنوان نماینده ایران، در میان ۲۷ عضو حاضر در سی‌ودومین اجلاس سالانه «کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت آسیا- اقیانوسیه (CACCI)» برگزیده شد. CACCI یا کنفدراسیون اتاق‌های آسیا و اقیانوسیه محل کشف فرصت‌های تجارت و سرمایه‌گذاری است.

این دوره از کنفرانس که در ترکیه برگزار شده بود، فعالان اقتصادی غیردولتی و افراد خلاق و نوآور در این فعالیت‌ها را معرفی می‌کرد. این نخستین بار بود که یک نماینده از ایران برنده‌ این عنوان می‌شد.

نازنین دانشور درباره احساسش پس از کسب این عنوان می‌گوید: «صادقانه بگویم شاید در اول مسیر حرکت به موفقیت فکر می‌کردیم، اما موفقیت در سطح جهانی به طور کاملا مستقیم در بیزینس‌پلن‌مان قرار نداشت. امروز از این که به بهترین شدن فکر کردم و به جایگاهی بین‌المللی رسیدم، بی‌نهایت خوشحالم.»

او می‌گوید با تکیه بر این جمله گاندی در زندگی گام برمی‌دارد: «شما باید مظهر تغییری باشید که می‌خواهید در جهان ببینید.» او همواره به دنبال ایجاد چنین تغییری بوده است: «همیشه مراقب و آگاه بوده‌ام که حضورم چه تاثیری در زندگی مردم به جا می‌گذارد. من به فکر رقم زدن اتفاقی بودم که در آن تمام بیزینس‌ها موفق باشند. دنبال کاری بودم که قبلا نبوده و به بهترین نحو اثرش را در زندگی مردم و جامعه و صد البته کارها نشان دهد. اساسا به فکر سود کوتاه‌مدت یا رقم زدن اتفاقی کوتاه‌مدت نبودم.»

نازنین دانشور می‌گوید خانواده‌اش نقش مهمی در موفقیت او داشته‌اند: «بزرگ‌ترین سهم موفقیت من متعلق به همسرم، پدر، مادر و خواهرم است. دلگرمی‌ها و کمک‌های همیشگی آن‌ها بوده که این مسیر را برای من هموار کرده و اگر امروز به عنوان یک کارآفرین جوان در سطح آسیا انتخاب شده‌ام، قطعا سهم اقوام درجه یک من حتی از خودم بیشتر بوده است.»

او حالا علاوه بر اداره امور استارت‌آپ تخفیفان به کارهای صنفی و فعالیت‌های مرتبط به جوانان کارآفرین هم می‌پردازد. از مشارکت در انتخابات کارآفرینان جوان تهران تا حضور در سمینارها و کارگاه‌هایی که به موضوع زنان و حضور آن‌ها در تکنولوژی می‌پردازند. نازنین در یکی از پست‌های اینستاگرامش نوشته است: «به عنوان سخنران و شرکت‌کننده دعوت شدم به یک موسسه غیرانتفاعی بین‌المللی بسیار بزرگ در دنیا که در راستای رشد زنان و همین طور کاهش اختلاف جنسیتی در حوزه تکنولوژی کار می‌کند. این موضوع همیشه دغدغه جدی خودم بوده طی سال‌ها، [و] توجه من رو جلب کرده است.»

این زن جوان موفق با یک صفحه اینستاگرام پرمخاطب همه توان و دانش خود را برای راهنمایی به کسانی که می‌خواهند کسب‌وکاری راه بیاندازند به کار می‌بندد. او در این صفحه از روزمرگی‌هایش، نجاری، معرفی کتاب و تجاربش در امر راه‌اندازی کسب‌وکار موفقش می‌نویسد: «یادمون نره موفقیت‌های کوچیک رو جشن بگیریم، یادم نره! مهم قله نیست، مهم لذت تماشای مسیره.»