نازنین زاغری در زندان و همسرش در مقابل سفارت ایران در لندن همزمان به اعتصاب غذا پایان دادند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی که به اتهام جاسوسی و اقدام برای براندازی در ایران زندانی است روز شنبه اعلام کرد که به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

خانم زاغری که پیشتر کلیه اتهامت مطرح از سوی دستگاه قضایی ایران را رد کرده است دو هفته پیش اعلام کرد که همزمان با تولد فرزندش در اعتراض به «حبس ناعادلانه» خود دست به اعتصاب غذا می زند.

این شهروند دوتابعیتی ۴۰ ساله که مادر یک فرزند است پیش از این اواخر دی ماه سال گذشته در اعتراض به شرایط نامساعد زندان و عدم توجه به وضعیت جسمانی و سلامتی وی به مدت سه روز اعتصاب غذا کرده بود.

بر اساس گزارش رسانه ها، ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری نیز که همزمان با دوره جدید اعتصاب غذای نازنین به مدت پانزده روز در مقابل سفارت ایران در لندن تحصن و اعتصاب غذای تر کرده بود به حرکت اعتراضی خود پایان داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای رتکلیف در گفتگو با شبکه رادیویی بی بی سی ضمن اعلام پایان اعتصاب غذای همسرش تصریح کرد که وی روز شنبه با خوردن کمی سوپ، سیب و موز به اقدام اعتراضی خود پایان داده است.

آقای رتکلیف در ادامه تصریح کرد: «از دریافت این خبر کمی آرام گرفتم زیرا نمی خواستم که او اعتصاب غذایش را بیشتر از این ادامه دهد.»

New York Times World@nytimesworld

“I think in Iran we’ve become a much bigger story than we were before and there’s an awareness that really this needs to be solved,” said the husband of Nazanin Zaghari-Ratcliffe, detained in a prison in Tehran. https://nyti.ms/2J0K1jb ۱۷۱۶:۲۹ – ۲۹ Jun 2019Twitter Ads information and privacyU.K. Couple End Joint Hunger Strike Over Her Detention in IranNazanin Zaghari-Ratcliffe, a British-Iranian national, has been imprisoned in Tehran since 2016. Her husband camped out in front of the Iranian Embassy in London to demand her release.nytimes.comSee New York Times World’s other Tweetsبریتانیا همواره با حمایت از نازنین زاغری اتهامات مطرح بر ضد وی را بی اساس قلمداد کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط شهروند دوتابعیتی خود شده است.

اندرو موریسون، وزیر مشاور در امور خاورمیانه وزارت خارجه بریتانیا آخرین مسئول بریتانیایی است که به تازگی به تهران سفر کرده و در جریان این سفر خواست یاد شده را تکرار کرده است.

لندن پیشتر به شهروندان دو تابعیتی ایرانی – بریتانیایی خود توصیه کرده بود که به دلیل مواجه شدن احتمال با بدرفتاری و خطرهای ناشی از «بازداشت های خودسرانه» در جمهوری اسلامی ایران از سفر به این کشور خودداری کنند.

نازنین زاغری، کارمند سابق بنیاد تامسون رویترز آوریل سال ۲۰۱۶ هنگام ورود به ایران دستگیر و در سپتامبر همان سال به اتهام جاسوسی و اقدام برای براندازی به پنج سال زندان محکوم شد، اتهامی که وی همواره آن را رد کرده است.