ناصر قوامی:نحوه قانون‌گذاری در مجلس طوری است که معلوم می‌شود نمایندگان اصلاً نمی‌دانند در مملکت چه خبر است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ناصر قوامی گفت: نمایندگانی که با رأی بسیار کم انتخاب شده‌اند بهتر از این نمی‌توانند کار و برای حل مشکلات مردم چاره‌اندیشی کنند. نحوه قانون‌گذاری در این مجلس طوری است که معلوم می‌شود نمایندگان اصلاً نمی‌دانند در مملکت چه خبر است و به همین دلیل مصوبه‌هایشان مطابق با منطق نیست.

تصمیم‌های جنجالی مجلس یازدهم که با مشارکت پایین و رای های بسیار کم تشکیل شده، در همین ماه‌هایی که از آغاز به کار آن گذشته ‌است، این ذهنیت را در جامعه به وجود آورده که برای گذر از بحران‌های فعلی باید شاهد مشارکتی پرشور در انتخابات ۱۴۰۰ باشیم.

ناصر قوامی، نماینده ادوار مجلس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این‌ باره اظهار داشت: مجلس یازدهم این روزها در حالی با مصوباتی چون مساله هسته‌ای و شرایط کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری همه را شگفت‌زده کرده‌اند که اساساً‌ از مجلس یازدهم نباید بیش از این انتظار داشت. در واقع نمایندگانی که با رأی بسیار کم انتخاب شده‌اند بهتر از این نمی‌توانند کار و برای حل مشکلات مردم چاره‌اندیشی کنند. نحوه قانون‌گذاری در این مجلس طوری است که معلوم می‌شود نمایندگان اصلاً نمی‌دانند در مملکت چه خبر است و به همین دلیل مصوبه‌هایشان مطابق با منطق نیست.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت: نکته‌ای که باید مورد توجه کل حاکمیت قرار گیرد این است که نمایندگان مجلس یازدهم محصول مشارکت پایین در انتخابات هستند. متاسفانه وضع مشارکت در انتخابات مجلس در ۲ دهه ‌اخیر دوره به دوره بدتر شد و به همین دلیل از مجلس ششم به بعد مجالسی روی کار آمدند که در عمل کارایی لازم را برای مملکت و مردم نداشتند. واقعیت تلخی که همه را نگران می‌کند این است که وضعیت سال به سال بدتر می‌شود و به همین دلیل نمی‌توانیم امید داشته باشیم که مجلس یا دولتی قوی و مشکل‌گشا روی کار بیاید.

او اضافه کرد:‌ این در حالی است که برای گذر از بحران‌‌ها نیاز داریم که گشایشی در فضای سیاسی و انتخاباتی حاصل شود تا چهره‌های کارنامه‌دار بتوانند خود را در معرض رأی عمومی بگذارند. مخصوصاً الان که در شرایطی بسیار سخت و بحرانی به استقبال انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری می‌رویم. در واقع اگر آقایان بر سیاست‌های محدودکننده اصرار کنند، دولت بعدی هم مثل مجلس فعلی نمی‌تواند به تشخیص صحیحی از شرایط موجود برسد و در نتیجه، مردم هرچه بیشتر گرفتار خواهند شد.

نماینده ادوار مجلس توضیح داد: متاسفانه بخشی از حاکمیت دغدغه حضور مردم در پای صندوق رأی را ندارند و به همین دلیل لازم نمی‌دانند که فضا را برای ایجاد شور انتخاباتی فراهم کنند. به همین راحتی چهره‌های موثر از  حضور در انتخابات محروم می‌شوند و افرادی که صلاحیت ندارند سال آینده در پاستور حضور خواهند یافت، که در این صورت کشور و مردم با تنگناهای بیشتری مواجه خواهند شد.

ناصر قوامی در پایان گفت: خرد در جامعه ما کمرنگ شده است و دلیل گرفتاری‌ها هم چیزی جز این نیست که برخی نمی‌توانند به تشخیص درستی از وضعیت موجود برسند.