نامزدهای ایرانی اسکار امسال چه کسانی بودند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ رامین بحرانی سینماگر آمریکایی ایرانی‌تبار بیشتر با فیلم‌های مستقل و تحسین‌شده‌اش شناخته می‌شود.

او ببر سفید را برای نتفلیکس و بر اساس کتاب برنده جایزه بوکر با همین نام نوشت و کارگردانی کرد.

این هنرمند ایرانی آمریکایی درباره استقبال منتقدین هنری از فیلم و موفقیت جهانی ببر سفید به صدای آمریکا می‌گوید: «هیچ کسی نمی‌داند که باید چه انتظاری از منتقدان داشت، و بنابراین من این موضوع را خیلی جدی نمی‌‌‌گیرم. بیشتر خوشحالم که تماشاگران در سراسر جهان از فیلم استقبال کردند. در ماه نخست نمایش فیلم، بیش از شصت میلیون نفر ببر سفید را تماشا کردند، و در ۶۴ کشور، پربیننده ترین بود. من از دنیای فیلم‌های مستقل می‌آیم و چنین موفقیتی را تصور نمی‌کردم. عالی است!»

این فیلم تنها در یک رشته نامزد اسکار شده و سنت ۲۰ ساله این جوایز را حفظ کرده بود. در طول این سال‌ها همیشه یک فیلم در میان نامزدهای بهترین فیلمنامه در اسکار بوده که هیچ رشته دیگری نامزد نبوده است.

این بار رامین بحرانی با فیلمنامه ببر سفید جایی را پر کرد که در سال‌های قبل فیلم‌هایی مانند چاقوکشی، در بروژ و بازی مالی در آن جایگاه بودند: فیلم‌هایی که فقط برای فیلم‌نامه‌شان نامزد اسکار شدند.

رامین بحرانی ۴۶ سال دارد، از پدر و مادری ایرانی در کارولینای شمالی آمریکا به دنیا آمده و چند سالی را در جوانی در ایران زندگی کرده است.

او با فیلم‌های مستقلی مانند خداحافظ سولو و اوراقچی شناخته می‌شود و در فیلم‌های بعدی‌اش مانند به هر قیمتی و ۹۹ خانه از هنرپیشه‌های شناخته‌شده‌تری استفاده کرده است.

فیلم ببر سفید که ماه ژانویه در نتفلیکس به نمایش درآمد در هند ساخته شده و پریانکا چوپرا ستاره بین‌المللی سینمای هند هم از جمله بازیگران آن است.

طناز ایرانیِ «بورات ۲»


بیشتر رسانه‌ها از رامین بحرانی به عنوان تنها نامزد ایرانی اسکار نام بردند و به این توجه نکردند که یکی از رقبای بحرانی نیز جوانی ایرانی است.

نینا پدراد، یکی از ۹ نفری است که نامشان به عنوان نویسندگان «بورات ۲» ساخته ساشا بارون کوهن آمده است. شاید همین انبوه نویسندگان باعث شده باشد به نام او توجه نشود، اما در آثار کمدی داشتن نویسنده‌های بسیار مرسوم است.

نینا متولد سال ۱۹۹۰ در آمریکا است و پیش از این او را به عنوان نویسنده مجموعه‌هایی همچون «۳۰ راک»، «دختر جدید»، «ویل و گریس» و «فعالیتِ صفر» می‌شناختیم (در سه تای آخری او جزو تهیه‌کننده‌ها هم بوده.)‌ نینای جوان حالا با اولین فیلم سینمایی خود نامزد اسکار شده که افتخار بزرگی است.

نینا با وجود متولد شدن در آمریکا، فارسی بلد است و ارتباط خود با ایرانی بودن را حفظ کرده است. اولین حضور بازیگری‌اش در یک قسمتِ «۳۰ راک» بود که نقش یک ایرانی را بازی کرد. او در ضمن در «فعالیت صفر»‌ هم در شش اپیزود در نقش شخصیتی به نام هلن ظاهر شد.

پدر و مادر نینا، آراسته امانی و پرویز پدراد، هستند که پیش از این بیشتر به عنوان والدین خواهر مشهورتر و بزرگ‌تر او، نسیم پدراد، شناخته می‌شدند. نسیم پدراد بخصوص وقتی در مجموعه طنز «شنبه شب زنده»‌ در کنار جاستین بیبر ظاهر شد به شهرت رسید و در رسانه‌های ایرانی هم به او اشاره شد. نسیم ۳۹ ساله متولد تهران است و البته در دو سالگی همراه پدر و مادرش به آمریکا نقل مکان کرد. او که الان هم به عنوان ستاره سریال «چَد» (که پخشش همین چند روز پیش آغاز شد)‌ مشهور است حتما امشب به نامزد شدن خواهر کوچکش خیلی افتخار می‌کند.

نسیم و نینا هر دو در یکی از ایرانی‌نشین‌ترین مناطق آمریکا یعنی اورنج کانتیِ کالیفرنیا بزرگ شدند و همین است که آشنایی آنها به زبان فارسی جای تعجب ندارد. نسیم در مصاحبه‌هایش تابحال بارها به ایرانی بودنش اشاره کرده و از اقوامش در ایران و آرزوی دیدار آن‌ها گفته است.

حسین امینی، هنرمند بریتانیایی ایرانی‌تبار، برای فیلم «بال‌های کبوتر» در سال ۱۹۹۷ نامزد دریافت جایزه بهترین‌ فیلمنامه اقتباسی شد. او نخستین سینماگر آسیایی تباری است که در این بخش نامزد اسکار بود.

اصغر فرهادی سینماگر ایرانی برای فیلم «جدایی» در سال ۲۰۱۱ نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد.