نامه خداحافظی سعید نمکی؛ پاسخگویی درباره واکسن به آینده حواله شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسعید نمکی، وزیر بهداشت دولت حسن روحانی در آخرین روز کاری خود در نامه‌ای گفته است که وزارت بهداشت به‌جز «زیرساخت‌های تزریق، کم‌تاثیرترین نقش را در تامین واکسن» کرونا داشته و برای این‌که «موجب تشویش خاطر مردم ماتم زده نشود» در اوضاعی «آرام‌تر»، از ابعاد آن‌چه به زعم او «بهانه تخریب» بوده، پرده بر خواهد داشت.

روز سه شنبه ۲ شهریور ۱۴۰۰، در حالی که ایران برای سومین بار در طی ده روز گذشته، رکورد جان باختگان همه گیری ویروس کرونا را شکست و تعداد کشته‌ها به ۷۰۹ رسید، سعید نمکی، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی را به دولت ابراهیم رئیسی تحویل داد.

در نامه‌ای که از او به مناسبت خداحافظی منتشر شده، نمکی از «مدافعان سلامت» و کسانی‌که در دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد به او کمک کرده‌اند، حلالیت طلبیده است.

این وزیر پیشین بهداشت، همچنین گفته است که در روزهای آخر وزارتش، مورد حمله «غوغاسالاران سیاست‌زده» بوده است.

او همچنین از «بی اعتنایی»، «عادی‌سازی» و «سهل انگاری»، کسانی که به گفته او «دیگران» هستند، گلایه کرده است.

سعید نمکی، پیش از شروع ماه محرم، از «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی خواسته بود که دستور تعطیلی دو هفته‌ای کل ایران را صادر کند.

با این حال رهبر جمهوری اسلامی موضوع را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارجاع داد و آن‌ها نیز این موضوع را رد کردند.

نمکی در طول یک سال و نه ماه گذشته، بارها مواضع علی خامنه‌ای در زمینه ممنوعیت ورود واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی را تایید و توجیه کرده است.

او در دی‌ماه سال گذشته و پس از صدور دستور ممنوعیت ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا توسط علی خامنه‌ای، گفته بود که خرید واکسن از این دو کشور «با عقل جور در نمی‌آید».