نامه سرگشاده نسرین ستوده, فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروز جاری, نسرین ستوده, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر, محبوس در بند زنان زندان اوین, در نامه ای سرگشاده ضمن اشاره بر فعالیتهای شجاعانه زنان در داخل ایران برای بازیابی حقوق شهروندیشان این دست فعالیتها را باعث شادی و خوشحالی خود دانست و بر تداوم این فعالیتها تا رسیدن به مقصود که برخورداری از حقوق برابر شهروندی است تاکید کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۹ مردادماه ۱۳۹۸, با توجه به روند رو به افزایش جنبشهای زنان و مشارکت بیش از پیش این شهروندان در فعالیتهای مدنی و همراهی آنها با مردان در دست یابی به حقوق شهروندی برابر, نسرین ستوده, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین, در نامه ای سرگشاده این دست فعالیتها از طرف زنان ایران را باعث شادی و خوشحالی خود دانست و از آنها خواست تا استوار و مقاوم در برابر سرکوبها از طرف حکومت جمهوری اسلامی ایستادگی کنند. 

متن نامه سرگشاده نسرین ستوده, زندانی سیاسی و فعال حقوق بشر در ادامه می آید: 

هم‌ میهنان گرامی و فعالان حقوق بشر!

از داخل زندان، خبرهایی از زنان سرزمین‌ام می‌شنوم که مرا غرق شادی و خوشحالی می‌کند.

تلاشی که امروزه بانوان ایرانی برای آزادی و حق انتخاب پوشش‌شان می‌کنند، تحسین‌برانگیز است. این تحسین بیش از هر چیز به دلیل روش مسالمت‌جویانه‌ای است که انتخاب کرده‌اند و در مقابل با احکامی مجموعا چند صد ساله مواجه شده‌اند.

۴۰ سال پیش راهی بس سخت پیش پای ملت ایران گشوده شد. زنان نیز سهم بزرگی از این راه سخت و دشوار را تا به امروز پرداخته‌اند. کنترل شبانه روزی، شخصیت و جسم و جان و روح آنان را نشانه رفت اما آنها برخلاف انتظار روئیدند و بالیدند و سعی کردند به این کنترل شبانه روزی پایان دهند.

شال‌های سپیدشان را برسر چوبی در خیابان به اهتزاز درآوردند. جای پای دختران خیابان انقلاب گل گذاشتند و در مترو و خیابان به همنوعان‌شان گل دادند. اما به ازای هر شاخه گلی، سالیانی حبس دریافت کردند و بی‌شکوه و شکایتی راهی زندان شدند.

من نیز از داخل زندان برای بانوان هموطنم که خلاقانه و مسالمت‌آمیز در این راه دشوار تلاش می‌کنند تا به حجاب اجباری پایان دهند، گل و بوسه می‌فرستم.

همچنین خبردار شدم تعدادی از هموطنانم در بازجویی‌ها بابت فعالیت‌های حمایتی‌شان از من مورد بازخواست قرار گرفته‌اند. من ضمن تقدیم صمیمانه‌ترین سپاس‌هایم از لطف و مهری که جاری می‌سازند، توجه خود و هموطنان‌ام را به تلاش جمعی‌مان جهت ارتقاء خرد جمعی، فراتر از افراد و اشخاص جلب می‌کنم.

بگذار دنیا با حیرت به تلاش جمعی‌مان برای حقی عادی و ابتدایی بنگرد. این حق روزی نه چندان دور به ما بر می‌گردد.

با صمیمانه‌ترین درودها

نسرین ستوده 

اوین 

مرداد ماه ۱۳۹۸

 نسرین ستوده, وکیل و فعال حقوق بشر که در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در منزل شخصی‌ خود توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به  بند زنان زندان اوین منتقل شد.