نامه عربستان سعودی به دبیرکل و شورای امنیت سازمان ملل: سلاح مورد استفاده در حمله به آرامکو، ایرانی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، عربستان سعودی در دو نامه‌ جداگانه به دبیرکل و همچنین رییس شورای امنیت سازمان ملل با تاکید بر این‌که «حمله شنبه گذشته به تاسیسات آرامکو، یک حمله تروریستی سازمان‌یافته» بود، اعلام کرد: «سلاح مورد استفاده در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو، ایرانی است.»

نمایندگی عربستان سعودی در سازمان ملل روز پنج‌شنبه در ارتباط با حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی این کشور دو نامه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، و واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه و رییس شورای امنیت و اعضای شورای امنیت ارسال کرد.

عربستان سعودی در نامه‌ خود به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد: حمله شنبه به تاسیسات آرامکو یک «حمله تروریستی سازمان‌یافته» بود.

در این نامه‌ها تاکید شده است: «تمام شواهد حاکی است که سلاح مورد استفاده در حمله به آرامکو ایرانی هستند.»

عربستان سعودی در این نامه‌ها اعلام کرد که مطابق قوانین بین‌المللی به این حملات پاسخ خواهد داد و از متخصصان سازمان ملل خواست در تحقیقات درباره این حملات مشارکت داشته باشند.

جاناتان هافمن، سخنگوی وزیر دفاع آمریکا، نیز روز پنج‌شنبه در نشست خبری، درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی گفت ایران مسئول این حمله است و این موضوعی بین‌المللی است. او گفت: «ایران به مناطق مسکونی حمله کرده و آمریکا می‌خواهد ایران اقدامات شرورانه‌اش را رها کند و به دیپلماسی برگردد.»

پیش‌تر نیز، محمد بن‌ سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، گفته بود حمله به زیرساخت‌های نفتی کشورش «آزمایش واقعی عزم جهانی» برای مقابله با اقدامات خرابکارانه‌ای است که ثبات بین‌المللی را تهدید می‌کند.

خالد بن بندر بن سلطان آل سعود، سفیر عربستان سعودی در لندن، هم «ایران را عامل حملات علیه تاسیسات نفتی سعودی» دانسته بود. این دیپلمات سعودی به شبکه بی‌بی‌سی گفت: «تقریبا قطعی است که ایران حامی این حملات بوده است.»او اضافه کرد: «ما تلاش می‌کنیم واکنش سریع نشان ندهیم، زیرا درگیری بیشتر، آخرین چیزی است که ما به آن نیاز داریم.»

روز چهارشنبه، بیست و هفتم شهریور هم وزارت دفاع عربستان سعودی در یک کنفرانس خبری با به نمایش گذاشتن بقایای موشک‌ها و پهپادهایی که در حملات اخیر به تاسیسات نفتی این کشور استفاده شده بود، بر نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی خود تاکید کرد.

ترکی المالکی سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی گفت که موشک‌های پرتاب شده به سمت آرامکوی عربستان از نوع کروز با نام «یا علی» ساخت سپاه پاسداران است. 

او گفت: «ایران تاسیسات بقیق را با ۱۸ هواپیمای پهپاد مورد حمله قرار داد و تاسیسات نفتی خریص را با چهار موشک کروز مورد هدف قرار داد. سه موشک پیش اصابت به هدف سقوط کرد و در مجموع تاسیسات آرامکو با ۱۸ هواپیمای پهپاد و هفت موشک مورد حمله قرار گرفت.»

المالکی گفت: «اگر مجموع مسافت را در نظر بگیریم، با توجه به محدودیت ۷۰۰ کیلومتری بُرد موشک‌های کروز یاعلی، این موشک‌ها نمی‌توانند از یمن و مناطق در دست حوثی‌ها شلیک شده باشند و این خود دلیل دیگری است براین‌که این حملات از سمت شمال و از سوی سپاه پاسداران ایران انجام شده است.»

سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی همچنین درباره پهپادهایی که در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو نقش داشتند، گفت: «پهپاد ایرانی از نوع دلتا وینگ در این حملات مورد استفاده قرار گرفت» و «کارشناسان ما با بررسی قطعات و مواد به کار رفته در آِن، نشان دادند که ساخت آن‌ها تنها از توانایی رژیم ایران بر می‌آید.»

سومین موضوعی که در این کنفرانس خبری از سوی ترکی المالکی مطرح شد « مسیر حمله به تاسیسات نفتی» بود. او با بیان این‌که «حمله‌ها از شمال صورت گرفته و بدون شک از سوی ایران حمایت شده است»، گفت: «مسیر موشک‌ها نشان داد که این حمله از شمال به جنوب صورت گرفت و می‌تواند از نقطه‌ای به جز یمن پرتاب شده باشد.»

شبکه خبری سی‌بی‌اس‌نیوز، نیز روز چهارشنبه به نقل از یک مقام آمریکایی خبر داد: «حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی از سوی علی خامنه‌ای تایید شده بود، تنها به این شرط که حمله به‌گونه‌ای انجام شود که جمهوری اسلامی بتواند آن را انکار کند.»

مقام‌های آمریکایی همچنین گفتند: «هنوز مهم‌ترین شواهد تصاویر ماهواره‌ای منتشرنشده از نیروهای سپاه پاسداران است که در یک پایگاه هوایی در اهواز در حال آمادگی برای حمله‌اند. تسلیحات از آن‌جا بیش از ۶۴۰ کیلومتر در حریم هوایی کویت پرواز کرده‌اند تا به اهدافشان در عربستان سعودی برسند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی، این موضوع را رد می‌کنند که حمله از خاک ایران انجام شده است و تاکید دارند که حوثی‌های یمن که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند، حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را انجام داده‌اند.

ترکی المالکی سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی، روز چهارشنبه گفت: «حوثی‌ها به دنبال آن هستند تا بر حمله تروریستی از سوی سپاه پاسداران سرپوش بگذارند» اما «این همان سلاح‌هایی است که رژیم ایران و سپاه پاسداران علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیر نظامی در ماه مه گذشته به کار برده بود.»