نامه لاریجانی به یزدی از سایت رسمی مجمع تشخیص مصلحت نظام «حذف» شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، نامه صادق لاریجانی رییس این مجمع به محمد یزدی، روز چهارشنبه از سایت رسمی مجمع تشخیص مصلحت نظام، حذف شد. لاریجانی که ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده دارد، این نامه را در پاسخ به سخنان یزدی نوشته بود اما سایت مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون هرگونه توضیحی اقدام به حذف این نامه کرد.

به گزارش ایران اینترنشنال، این نامه درحالی از سایت رسمی مجمع تشخیص مصلحت نظام حذف شد که روز سه‌شنبه خبرگزاری دولتی ایرنا، نوشت: «در اینستاگرام عکس‌نوشت‌هایی از این نامه دست به دست می‌شود و می‌توان این موضوع را یکی از داغ‌ترین موضوعات مورد توجه افکار عمومی در هفته جاری دانست» و «در گوگل جستجوی این نامه بیشتر از سوی کاربران در شهر قم صورت گرفته است، جایی که جمعیت طلاب و روحانیون بیشتری را در خود جای داده است.»

پیشتر روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، خطاب به محمدیزدی و صادق لاریجانی نوشته بود: «فیلترشکن نصب کنید و به توییتر و تلگرام فیلتر شده بروید، سایت‌های معاند و فیلترشده را بخوانید و ببینید چگونه آبروی نظام برخاسته از آرمان‌های اسلامی یک ملت و امام‌شان را حراج زده‌اید.»

محمد یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو فقهای شورای نگهبان، هفته گذشته در دیدار با «مسئولان مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم» حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی، صادق لاریجانی رییس سابق قوه قضاییه و رییس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، و همچنین محمدجواد علوی بروجردی، نوه حسین بروجردی از مراجع تقلید درگذشته، را به شدت مورد حمله لفظی قرار داده بود.

یزدی درباره صادق لاریجانی گفته بود: «فلانی می‌گوید اگه این کار را نکنید نجف می‌روم. خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به‌هم می‌خورد؟ شما در قم بودن‌تان هم خیلی موثر نبود؛ چه رسد که نجف بروید.» او همچنین به بازداشت اکبر طبری، معاون اجرایی حوزه ریاست قوه قضاییه در زمان ریاست صادق لاریجانی بر این قوه به اتهام فساد مالی اشاره کرد و حتی فسادمالی را به طور ضمنی به خود صادق لاریجانی نیز نسبت داد و گفت که «به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند. از کجا آوردی ساختی.»

انتشار این سخنان یزدی، با پاسخ  شدیداللحن صادق لاریجانی مواجه شد. نامه لاریجانی ابتدا در سایت رسمی مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد و بازتاب‌های گسترده‌ای به دنبال داشت.

لاریجانی در این نامه‌ که روز یکشنبه ۲۷ مردادماه منتشر کرد، انتقادهای متعددی را متوجه محمد یزدی کرد و علاوه بر رد اظهارات او درباره عملکرد خود در زمان ریاست‌ قوه‌قضاییه، نوشتن نامه به خامنه‌ای درباره بازداشت اکبر طبری را رد کرد، صلاحیت علمی یزدی را هم زیر سوال برد.

او در نامه‌‌اش، سخنان اخیر یزدی را درباره خود «‌موهن» و «‌دروغ» خواند، حمله‌های اخیر را مهندسی شده خواند و یزدی را شخصی توصیف کرد که به راحتی به دیگران بهتان و تهم می‌زند.

لاریجانی درباره ساخت «حوزه علمیه ولیعصر» در قم نیز با اشاره به اینکه این مدرسه وقف پدرش، میرزا هاشم آملی، است و ساخت آن را شخصی تقبل کرده است، خطاب به یزدی نوشت: «با لحنی بی‌ادبانه گفته‌اید «آیا ارث پدرت بود»، می‌گویم نخیر ارث پدرم نبود‌. مگر اینهمه مدارس دیگر در قم و سطح کشور ساخته می‌شود ارث پدرشان است؟ مگر همین ساختمان‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید‌، از ارث پدرتان ساخته شده است.»

لاریجانی در بخشی از این نامه نیز خطاب به یزدی که حوزه علمیه لاریجانی را در قم، «کاخ» خواند، نوشت: شما ساختمان مرکز تحقیقات دبیرخانه خبرگان را از دست مسئولان درآوردید و محل کار خود قرار دادید، اما آن وقت «نفرمودید کاخ ساخته‌اند، بلکه با اشتیاق تمام به آن ساختمان نقل مکان فرمودید.»

بازتاب سخنان مهم یزدی و نامه محمد یزدی، واکنش شماری از مقام‌های حکومتی را به دنبال داشت. ناصر مکارم شیرازی ، گفت: «تقاضا دارم این باب را به کلی مسدود کنید و به آبروی روحانیت و نظام کمک فرمایید.» 

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، تاکید کرد که «دشمنان طمع و شادی نکنند و دل به اختلافات ظاهری نبندند.مسئولان در عین اختلاف نظر و سلیقه، در دشمنی با دشمنان، یکدل و یکصدا هستند»، اما حسین ابراهیمی، عضو جامعه روحانیت، به رویدادهای پشت پرده نیز اشاره کرد و گفت: «من اهمیت موضوع پس پرده را نمی‌دانم اما گاهی پس پرده آنقدر مهم است که شاید چاره‌ای جز اینکه علنی گفته شود، نبینند.»

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه، در شماره دو روز قبل خود به یزدی و لاریجانی، توصیه کرد: «وقتی از سخنرانی تند و بی‌سند» علیه یکدیگر فارغ شدید، «سر بلند کنید و دنیاهای بزرگ تر از خودتان را هم ببینید. این بار را ماهواره ببینید و شبکه‌های مخالف نظام را نگاه کنید.»

این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران خطاب به آن‌ها نوشت «کلیدواژه‌هایی که شما دست دشمن‌مان داده‌اید»، سبب شده است که آن‌ها از «جنگ قدرت در جمهوری اسلامی» سخن بگویند.