نانوایان یزدی‌ها هم معترض شدند: قادر به تامین اجاره محل، سوخت و دیگر اقلام نیستیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر پی برگزاری تجمع‌های نانوایان در چند استان، صبح سه‌شنبه ۱۹ مرداد گروهی از نانوایان یزد نیز با تجمع مقابل استانداری به سیاست‌های این نهاد در عرصه تعیین قیمت نان اعتراض کردند.

نانوایی‌ها می‌گویند قادر به تامین هزینه‌های فزاینده اجاره محل، سوخت و دیگر اقلام نیستند. اتحادیه سراسری نانوایان سنتی در ابتدای سال خواستار افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت نان شد.

دولت که افزایش قیمت نان را به پس از ماه رمضان موکول کرده بود، در هفته‌های گذشته با افزایش قیمت نان موافقت کرده است. اما تعیین قیمت نان در استان‌ها بر عهده استانداری‌ها است.

آخرین نرخ مصوب برای نان در سال ۱۳۹۸ اعلام شده بود. گرچه با توجه به تورم بالا و افزایش هزینه‌های نانوایان، در کمتر نانوایی نان را به قیمت تعیین شده در سال ۹۸ عرضه می‌کردند اما افزایش رسمی قیمت نان، بازهم گران تر شدن نان را در پی داشت.

در استان تهران، بهای نان بین ۶۰ تا ۸۰ درصد افزایش یافت. گزارش‌های میدانی که هفته گذشته درباره افزایش قیمت نان در رسانه‌ها منتشر شد حاکی از این بود که این امر تقاضای نان را در برخی نانوایی‌ها حدود ۳۰ درصد کاهش داده است.

برخی مشتریان نانوایی‌ها هم گفته بودند تعداد کمتری نان می‌خرند زیرا درآمد ثابت و ناچیزشان هزینه گران شدن نان را پوشش نمی‌دهد.