ناوالنی از مردم روسیه خواست برای اعتراض به خیابان‌ها بیایند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت حکومت روسیه، که به محض بازگشت به کشورش بازداشت شد از مردم روسیه خواست که برای اعتراض به خیابان‌ها بیایند.


همزمان، ستاد طرفداران ناوالنی در شهر سنت پترزبورگ مردم را به شرکت در یک تظاهرات سراسری در روز ۲۳ ژانویه دعوت کرده است.


قاضی دادگاهی در حومه مسکو روز ۲۹ دی در یک جلسه کوتاه دادرسی که ناوالنی آن را «تمسخر عدالت» توصیف کرده است، حکم بازداشت او به مدت ۳۰ روز را صادر کرد تا در این فاصله درخواست اداره زندان‌های روسیه برای تجدید نظر در حکم حبس تعلیقی او بررسی شود.


دادستان‌های روسیه نیز در همین روز خواستار تداوم بازداشت او به مدت ۳۰ روز شده بودند.


حکم حبس تعلیقی آلکسی ناوالنی سال‌ها پیش به جرم اختلاس صادر شده است. ناوالنی بارها ارتکاب چنین جرمی را رد کرده و گفته است که اتهامات این پرونده با «انگیزه سیاسی» به او نسبت داده شده است.


دوران حبس تعلیقی مربوط به این پرونده اواخر ماه دسامبر به پایان رسید و به همین دلیل ناوالنی هفته گذشته اعلام کرد که روز ۲۸ دی به روسیه باز می‌گردد.


بازداشت ناوالنی که شامگاه ۲۸ دی در فرودگاه مسکو، در پی بازگشت او از آلمان به کشورش اتفاق افتاد، واکنش دولت‌های اروپایی و نهادهای مدافع حقوق بشر را به دنبال داشت.


کشورهای غربی خواستار آزادی فوری این منتقد سرسخت پوتین و سیاست‌های کاخ کرملین و همچنین اعمال تحریم‌های تازه علیه حکومت روسیه شدند.
با تداوم بازداشت آقای ناوالنی، فشارها بر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، برای آزادسازی فوری او افزایش یافته است.


کرملین کشورهای غربی را به «مداخله» در امور داخلی خود متهم کرده است.

ناوالنی روز دوشنبه در پیامی ویدئویی که در یوتیوب منتشر کرد، گفت: «حکومت به دلیل هراسش به هر وسیله‌ای کوشید که مرا هر چه سریع‌تر بازداشت کند».


او در ادامه این پیام خطاب به مردم روسیه گفت: «ساکت نشوید، مقاومت کنید و به خیابان‌ها بیایید. هیچ‌کس به غیر از خودمان از ما دفاع نمی‌کند».


به گفته همکاران ناوالنی، او در مدت بازداشت حق ملاقات با وکیلش را نداشته و فقط در آخرین لحظه، او را در جریان برگزاری جلسه دادگاه قرار داده‌اند.

وکیل ناوالنی نیز گفت که موکلش در حال حاضر حق ملاقات ندارد و چون ملاقات و دسترسی به او امکان‌پذیر نیست از شرایط و محل بازداشت وی اطلاعی در دست نیست.


آلکسی ناوالنی بعد از ظهر روز دوشنبه در یک پیام ویدئویی دیگر گفت: «من بارها شاهد به تمسخر گرفتن عدالت بوده‌ام اما به نظر می‌رسد این‌بار، پیرمردی که در پناهگاه نشسته (اشاره به ولادیمیر پوتین) به قدری ترسیده است که قوانین قضایی کشور را کامل زیر پا گذاشته‌اند».


او جلسه دادرسی را «حد اعلای بی‌قانونی» خواند.


اداره زندان‌های روسیه در بیانیه‌های اخیر خود مدعی شده است که الکسی ناوالنی در موارد متعددی حکم حبس تعلیقی خود در ارتباط با پرونده اختلاس سال ۲۰۱۴ را نقض کرده است.

ناوالنی اواخر تابستان گذشته در پی مسمومیت با گاز اعصاب نوویچوک به آلمان منتقل شده بود. او ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، را آمر مسمومیت خود می‌داند اما کرملین این اتهام را رد کرده است.


یک شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفته است که حدود ۲۰۰ نفر از هواداران الکسی ناوالنی در محوطه بیرونی ایستگاه پلیس در دمای منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد تجمع کردند و خواستار آزادی او شدند.