ناو هواپیمابر نیمیتز خاورمیانه را ترک کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد ماموریت ۱۰ ماهه ناوگروه نیمیتز به دستور کریس میلر، کفیل وزارت دفاع آمریکا به پایان رسیده است. خبرگزاری های رویترز و آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی هدف از این کار را کاستن از تنش در منطقه عنوان کرده‌اند.

در حال حاضر تنها ناو نیمیتز تنها ناو هواپیمابر آمریکا در خاورمیانه است که در شاخ آفریقا لنگر انداخته است و قرار است به آمریکا برگردد. در روزهای گذشته در آستانه نخستین سالگرد ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، تنش میان ایالات متحده و ایران بالا گرفته است.

از جمله دو بمب افکن بی- ۵۲ امریکایی که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای دارند، چهارشنبه از آمریکا به خلیج‌فارس پرواز کردند و سپس به آمریکا برگشتند. هدف از پرواز از این هواپیماها هشدار به حکومت ایران در رابطه با هرگونه اقدام احتمالی علیه منافع آمریکا عنوان شده است.

آمریکا همچنین زیردریایی هسته‌ای «یواس‌اس جورجیا» را به خلیج فارس اعزام کرده است و این شناور در بحرین پهلو گرفته است. در روزهای گذشته در پی حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد، دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده به ایران هشدار داده بود.

مقام‌های آمریکایی هم در روزهای اخیر به رسانه‌ها در این کشور گفته بودند که به اطلاعاتی درباره آمادگی ایران برای حمله به نظامیان ایالات متحده و منافع متحدان آن در عراق یا دیگر مناطق خاورمیانه دست پیدا کرده اند.

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران پنجشنبه در سخنانی دونالد ترامپ را متهم کرد که در پی بهانه‌سازی برای حمله به ایران است. او در توییتر نوشت:‌ ”دونالد ترامپ و همراهانش به‌جای مبارزه با کرونا در آمریکا، میلیاردها دلار را برای به پرواز درآوردن بمب‌افکن‌های بی -۵۲ و اعزام ناو به منطقه ما به باد می‌دهند. اطلاعات به دست آمده از عراق حاکی از توطئه‌ای برای ساختن بهانه‌ای برای جنگ است. ”

هم زمان، سرتیپ پاسدار حسین دهقان، از مشاوران نظامی رهبر ایران در توییتر به دونالد ترامپ هشدار داده است که سال نوی میلادی را به عزای نیروهای آمریکایی در منطقه تبدیل نکند. آقای دهقان در توییتر نوشت: ”تمام پایگاه‌های نظامی‌شان در منطقه زیر پوشش موشک‌های ماست. به اخراجی کاخ سفید توصیه می‌کنم سال نو میلادی را برای آمریکایی‌ها به عزا تبدیل نکند. ”

در این حال، سخنان اسماعیل قاآنی که رهبران آمریکا را تهدید کرده بود، با واکنش وزارت امور خارجه آمریکا همراه شده است. آقای قاآنی در دیدار با نمایندگان مجلس در یک جلسه غیرعلنی گفته بود: “عوامل امریکایی دخیل در ترور شهید سلیمانی باید سبک زندگی مخفی سلمان رشدی را یاد بگیرند؛ چرا که جمهوری اسلامی انتقام خون به ناحق ریخته شهید سلیمانی را خواهد گرفت.”
کیل براون، از سخنگویان وزارت امور خارجه این سخنان را تهدیدی تروریستی علیه رییس جمهوری و وزرای دفاع و خارجه آمریکا عنوان کرده است. قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه سوم ژانویه ۲۰۲۰، ۱۳ دی ۱۳۹۸ در حمله پهپادی آمریکا در فرودگاه بغداد کشته شد.

ایران به تلافی این حمله، هشتم ژانویه پایگاه نظامی الاسد آمریکا در عراق را هدف حمله موشکی قرار داد که تلفاتی به همراه نداشت. وزارت خارجه ایالات متحده از تهدید تروریستی فرمانده نیروی قدس سپاه علیه رهبران آمریکا انتقاد کرده است.