نتانیاهو چرا و چگونه رفت؟

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر افسانه‌ای و راستگرای یهودی با ائتلافی که به جمع اضداد شبیه است، برکنار شد.

نفتالی بنت، گیدئون صعر و آویگدور لیبرمن راستگرای افراطی، یائیر لاپید و بنی گانتز میانه‌رو و هوروویتز و میراف میخاییلی چپگرا به همراه منصور عباس عرب تصمیم به برکناری نتانیاهو گرفتند.

افراد فوق هر کدام نماینده طیفی از اسرائیلی‌ها هستند و اختلافات‌شان کاملا برجسته اما بر سر یک چیز اشتراک نظر داشتند؛ برکناری نتانیاهو .

در واقع تنها عامل شکل‌گیری این ائتلاف، دشمنی با رهبر حزب لیکود بود و لاغیر.

بنیامین نتانیاهو بدون شک سیاستمداری بی‌نظیر در تاریخ اسرائیل است که توانست جایگاه خود را در هر شرایطی به عنوان نفر اول اجرایی نگه دارد.

وی، مدت‌ها بود که پرونده فسادش توسط دستگاه قضایی اسرائیل دنبال می‌شد و به همین علت همواره سعی در حفظ جایگاه نخست‌وزیری‌اش به هر قیمت داشت.

موشه یعلون، یائیر لاپید، نفتالی بنت و گیدئون صعر کسانی بودند که به دلیل خودکامگی‌های نتانیاهو از لیکود جدا شدند اما بازهم کسی حریف بی‌بی نبود و اگر منصور عباس عرب به داد آنها نمی‌رسید و نازش را نمی‌کشیدند، بازهم رژیم اسرائیل شاهد بن‌بست و در انتظار برگزاری انتخابات مجدد می‌نشست.

از نقش دموکرات‌ها و جو بایدن نیز نباید گذشت؛ زیرا که اسرائیلی‌ها به خوبی درک می‌کردند که بدون هماهنگی با آمریکای میانه‌رو نخواهند توانست منافع‌شان را تعقیب کنند و مانع اصلی این همگرایی شخص نتانیاهو بود.

عواملی همچون بحران کرونا، فساد نخست‌وزیر و همسرش، ناتوانی در تامین امنیت شهروندان یهودی و کنترل دشمنان اسرائیل در شمال و جنوب، قائل شدن امتیازات خاص برای حریدیم‌ها و ارتودوکس‌ها و شخصی کردن قدرت در لیکود باعث شد رقبای نتانیاهو موتلف شوند تا او را کنار بزنند.

مهمترین عامل خارجی نیز عدم هماهنگی رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا با رهبر حزب لیکود بود.

با توجه به ۳ اتهام رشوه‌خواری، سوء استفاده شخصی از قدرت و اختلاس، احتمالا زندانی شدن وی در آینده‌ای نه چندان دور اتفاق خواهد افتاد.