نجفقلی حبیبی : اصلاح‌طلبی برخلاف اصولگرایی متناسب با تحولات جامعه به صورت تدریجی پیش می‌رود/ نباید از راه انقلاب اصلاحات صورت گیرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اصلاح‌طلبی متناسب با تحولات جامعه به صورت تدریجی پیش می‌رود.

«نجفقلی حبیبی»، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره سخنان کرباسچی مبنی بر اینکه در بیست و اندی سال، اصلاحات به دنبال چیست؟ به خبرنگار سیاسی برنا گفت: برای ساماندهی اجتماعی، یک راه انقلاب است. یعنی وضعیت به گونه‌ای است که باید همه چیز مجدا از نو ساخته شود اما در مقابل انقلاب، اصلاحات مطرح است. نکته اصلی اصلاحات این است ما نمی‌توانیم همه چیز را مجددا از نو بسازیم چراکه تاکنون وضعیت دگرگون شده و نتیجه درخور و شایسته ای به همراه نداشته است. این دگرگونی در این وضعیت خسارت بار بوده بنابراین بهتر است که آرام آرام، برای رفع مشکلات راه حلی را پیدا کرد. نباید از راه انقلاب این اصلاحات صورت گیرد بلکه از راه اصلاح امور به صورت تدریجی برای رفع مشکلات تلاش شود.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: تغییر تدریجی و مستمر برای بهتر شدن نظام اجتماعی در همه زمینه ها چه سیاست و چه اقتصاد و غیره مطرح است. در واقع اصلاح در مقابل انقلاب قرار می گیرد. وقتی که اصولگرایی را در مقابل اصلاح طلبی قرار می دهیم، بحث دیگری است. اصولگرایی می گوید که به همین اصول موجود باور دارد و حاضر نیست آنها را تغییر دهد. اصلاح طلبی اما بدین گونه می‌اندیشد که هر چیزی متناسب با زمان خود به تدریج می تواند تغییر کند. اگر این نکته را بپذیریم مفهوم اصلاحات در مقابل انقلاب یک معنی دارد و در مقابل اصولگرایی معنای دیگری دارد. اصلاح طلبی متناسب با تحولات جامعه به صورت تدریجی پیش می رود.

حبیبی ادامه داد: اینکه کرباسچی بگوید اصلاح‌طلبان نمی‌دانند چه چیزهایی را می‌خواهند اصلاح کنند سخنی کلی است. برای مثال در اداره امور حکومت به دستور یک شخص عمل کنیم یا به اندیشه عمومی از همه قشرها توجه و از آنها استفاده کنیم تا در هر امری به بهترین راه حل ها، دست پیدا کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد: مرحوم عسگراولادی می‌گفتند که ما در اقتصاد باید به تجارت خارجی توجه کنیم و معتقد بود هر گاه در طول تاریخ، ایران رشد کرده به واسطه رشد و توسعه تجارت خارجی اش بوده است. در مقابل این بحث، برخی جریانات فکری از جمله بخشی از اصلاح طلبان بودند که می گفتند ما باید به صنعت در کشور نیز توجه کنیم. برای رشد صنعت نیز باید بتوانیم ابتدا به کشورهای دیگر، محصولاتی را به فروش برسانیم تا بتوانیم از کشورهای دیگر وارداتی نیز داشته باشیم. بنابراین نیاز به تجارت خارجی داریم. حتی در دوره شاه عباس کبیر هم بگوییم که بازار تجارت خوب بوده یقینا تجارت خارجی با استفاده از امکانات داخلی میسر بوده است.

وی اظهار کرد: نظر دیگری وجود داشت که باید صنعت را گسترش دهیم و به همین دلیل طی سال‌های اخیر، سرمایه گذاری بسیاری در بخش صنعت به ویژه نفت و پتروشیمی صورت گرفته است. بنابراین اصلاحات بدین گونه نیست که با ایستادن و توقف بخواهد کارها را جلو ببرد به ویژه اینکه در زمانه ای زندگی می کنیم که همه چیز به سرعت در حال تغییر است.