نخبه ایرانی که از معمای بزرگ پرده برداشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ شاید کمتر کسی نام منصور کرمی، دانشجوی دکترای دانشگاه واترلو را شنیده باشد اما او توانست، سال گذشته از یکی از معماهای بزرگ جهان پرده بردارد.

کرمی، دانش‌آموخته دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف بوده و هم اکنون در دانشگاه واترلو کانادا در مقطع دکتری مشغول تحصیل است.

کشف و مطالعه سیاه‌چاله‌های فضایی یکی از معماهای بزرگ جهان است که سال‌ها است در دانشگاه‌های مختلف بر رویش مطالعه صورت گرفته است اما با کمک این دانشجو نخبه ایرانی به گروهی از محققان روشی تازه برای کشف سالانه ۱۰ سیاه‌چاله جدید در فضا کشف شد و به این ترتیب تعداد سالانه کشف سیاه‌چاله ها دو برابر می‌شوند.

بر اساس این تحقیق که در ژورنال آستروفیکال منتشر شده، در روش جدید با ترکیب دو ابزار ستاره‌شناسی استاندارد مورد استفاده امروزی یعنی ریزهمگرایی و تداخل‌سنجی موج رادیویی به معرفی رویکرد جسورانه‌تری برای شناسایی و بررسی سیاه‌چاله‌ها در تعداد زیاد و به شکل سیستم پرداخته است. روش جدید محققان در حوزه‌های نوظهور اخترشناسی امواج گرانشی و شیوه جستجو برای سیاه‌چاله‌ها و سایر اجسام تاریک در فضا کاربرد خواهد داشت.

منصور کرمی، دانشجوی دکتری در دانشگاه واترلو می‌گوید: «هنگامیکه با استفاده از تلسکوپ به این ماهیت‌ها نگاه می‌کنید، به راحتی می‌توان چند تصویر از این رویداد را برداشت. به همین دلیل می‌توان پارامترهای مختلف مانند حجم ماده سیاه، فاصله آن و همچنین سرعت آن را به طور کامل بررسی کرد.»

پروفسور آوری برادریک در دانشگاه واترلو کانادا درباره این تحقیق می‌گوید: «با این روش طی ۱۰ سال آتی می توان اطلاعات کافی درباره سیاه‌چاله‌ها جمع‌آوری کرد. به این ترتیب محققان می‌توانند از لحاظ آماری ویژگی‌هایی مانند تعداد سیاه‌چاله‌ها را تحلیل و بررسی کنند. این اطلاعات به ما کمک می‌کند سیاه‌چاله‌ها را به شیوه‌ای بهتر مطالعه کنیم.»