نخبه ایرانی_آمریکایی، معاون ارشد شرکت آی‌بی‌ام

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، بیژن داوری، یک ایرانی آمریکایی که نایب رئیس ارشد مرکز تحقیقاتی تامس واتسن شرکت آی‌بی‌ام است.


بیژن داوری دارنده مدرک دکتری در زمینه الکترونیک از دانشگاه پلی‌تکنیک رنسیلر و دارای بیش از ۷۰ مقاله علمی است.


این نخبه ایرانی در تهران متولد شد و در ۱۱ سالگی که لامپ خلا رادیوها را دستکاری و تعمیر می‌کرد، پدرش اولین رادیوی ترانزیستوری را به او داد. او می‌گوید: ”آن رادیو بسیار کوچک‌ و زیبا بود. در واقع این وسیله دید مرا تغییر داد، و شروعی برای من بود.“


او مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف، و لیسانس خود از مؤسسه پلی‌تکنیک رنسلیر دریافت کرد. او دکترا و پایان نامه‌اش را با عنوان رفتار مشترک وسایل نیمه‌رسانا نوشت و در سال ۱۹۸۴ به مرکز تحقیقاتی توماس جی واتسون پیوست.


داوری از سال ۱۹۹۶ به‌عنوان یکی از کارمندان برجسته شرکت آی‌بی‌ام مطرح و سپس در سال ۱۹۸۸ به‌عنوان معاون ارشد این شرکت برگزیده‌ شد.


آخرین پست مدیریتی او به سال ۲۰۰۳ برمی‌گردد که معاون ارشد فناوری تکنولوژی نسل آینده نیز معرفی شد.


شرکت ماشین‌های بین‌المللی کسب‌وکار که به اختصار آی‌بی‌اِم (IBM) هم شناخته می‌شود، یک شرکت آمریکایی چندملیتی فناوری است که در آرمونک، نیویورک قرار دارد. این شرکت تولیدکننده و فروشنده نرم‌افزار و سخت‌افزار، ارائه دهنده خدماتی چون زیرساخت، میزبانی وب، فناوری نانو و رایانه بزرگ است.


داوری می‌گوید که ما در نهایت قادر خواهیم بود تا با برنامه‌های کاربردی بسیار قدرتمند و بسیار تخصصی از طریق محیط‌های ابر و بی‌سیم ارتباط برقرار کنیم.


در سال ۱۹۹۶ او به عنوان یکی از اعضای افتخاری شرکت آی‌بی‌ام شناخته شد و همچنین جایزه IEEE مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک را برای مشارکت‌های برجسته در رشته خود دریافت کرد. داوری همچنین در سال ۲۰۱۴ به عنوان عضو آکادمی ملی مهندسی برای “مشارکت در مقیاس‌بندی فن‌آوری CMOS” انتخاب شد.

✍️ دیدگاه شما 🙏