نخستین تماس عماد شرقی از اوین؛ بهاره عمیدی: مکررا تهدید شدم که اگر به مقام‌های آمریکایی اطلاع دهم، مجازات می‌شوم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، همسر عماد شرقی، شهروند ایرانی-آمریکایی که به اتهام «جاسوسی» در ایران به ۱۰ سال زندان محکوم شده است، روز پنج‌شنبه ۳۰ بهمن خبر داد که برای نخستین بار پس از ناپدید شدن آقای شرقی، توانسته که با او تلفنی تماس بگیرد.


بهاره عمیدی، همسر عماد شرقی در اولین گفت‌وگوی خود درباره بازداشت شوهرش در گفت‌وگو با نیویورک‌تایمز گفت که او روز ۲۵ بهمن توانست با آقای شرقی تماس بگیرد و همسرش به‌جز این‌که همچنان در همان محل قبلی، یعنی زندان اوین، محبوس است نتوانسته اطلاع بیشتری از وضعیت خود بدهد.


عماد شرقی، مدیر ارشد هلدینگ سرآوا است؛ شرکتی با ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی که ۳۰ زیرمجموعه دارد و برندهای مشهوری چون دیجی‌کالا و علی بابا از آن‌جمله هستند.


بهاره عمیدی به نیویورک‌تایمز می‌گوید مقام‌های امنیتی او را «مکرراً» تهدید کرده بودند که اگر در مورد بازداشت شوهرش به مقام‌های آمریکایی یا به رسانه‌ها اطلاعی بدهد با «مجازات» روبه‌رو خواهد شد.


بر اساس گزارش تازه‌ای از شبکه ان‌بی‌سی، آقای شرقی نخستین بار اردیبهشت سال ۹۷ بازداشت شد و تا دی‌ماه همان سال در زندان بود و سپس با قید وثیقه آزاد شد.


بهاره عمیدی به نیویورک‌تایمز می‌گوید او در آن زمان فکر می‌کرد که سکوت او نتیجه داده و شوهرش دیگر آزاد است اما پس از تودیع وثیقه، مقام‌ها همچنان از دادن گذرنامه‌های عماد شرقی امتناع کردند.


دادگاه انقلاب دوباره او را احضار کرد و غیاباً حکم ۱۰ سال زندان برای او صادر می‌کند و در این مرحله آقای شرقی بدون اطلاع وکیل و خانواده‌اش تصمیم به فرار از ایران می‌گیرد که در مرز کردستان عراق دستگیر می‌شود.


شبکه ان‌بی‌سی از آقای شرقی به عنوان «چهارمین شهروند آمریکایی» که در ایران زندانی است، نام برده و نوشته است که این رویداد می‌تواند کار دولت بایدن که برای احیای توافق هسته‌ای تلاش‌ می‌کند را سخت‌تر کند.

✍️ دیدگاه شما 🙏