نخستین قانونگذار محجبه کنگره جدید آمریکا: حجاب انتخاب من بود/ برای تغییر قوانین حجاب پس از ۱۸۱ سال در کنگره تلاش می‌کنم

 

 

نگام ، بین الملل _ ایلهان عمر نخستین قانونگذار محجبه که ژانویه ۲۰۱۹ در مجلس نمایندگان سوگند یاد می‌کند، در توییتی از حجاب خود دفاع کرد و بر تلاشش برای تغییر قوانین حجاب در کنگره تاکید کرد.

به گزارش جماران «ایلهان عمر» که به عنوان نخستین قانونگذار محجبه سال آینده میلادی در مجلس نمایندگان سوگند یاد خواهد کرد، در تازه ترین پیام در صفحه شخصی خود در توییتر از حجابش دفاع کرد.

در توییت او آمده است: «هیچ کسی این روسری را سر من نگذاشته؛ مگر خودم. این انتخاب من بوده است – انتخابی که متمم اول قانون اساسی هم از آن حفاظت می کند.»

در ادامه او با توجه به تلاش های اخیر برای اصلاح قوانین حجاب در کنگره پس از حدود دو قرن ادامه داد: «و این آخرین ممنوعیتی نیست که من برای لغو آن تلاش خواهم کرد.»

نخستین قانونگذار محجبه کنگره جدید آمریکا: حجاب انتخاب من بود/ برای تغییر قوانین حجاب پس از 181 سال در کنگره تلاش می کنم

او در پایان، خبر روز گذشته در خصوص تغییر قوانین حجاب پس از ۱۸۱ سال در کنگره را بازنشر کرده است.

دموکرات‌ ها در مجلس نمایندگان آمریکا در تلاش هستند تا در قانون قدیمی منع استفاده از پوشش یا کلاه بازنگری کنند تا راه برای قانونگذارانی که حجاب دارند، باز شود.

در طرح مشترکی که از سوی «نانسی پلوسی» رهبر اقلیت‌ های مجلس نمایندگان آمریکا و «جیم مک‌ گاورن» رئیس کمیته قانونگذاری و «ایلهان عمر» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شده، چنین تغییری مشترکا توسط این افراد پیشنهاد شده است.

ایلهان عمر به عنوان نخستین قانونگذار محجبه، سال آینده میلادی در مجلس نمایندگان سوگند یاد خواهد کرد. او اولین آمریکایی – سومالیایی در کنگره آمریکاست که به همراه «رشیده طالب» نماینده منتخب میشیگان اولین زنان مسلمان حاضر در کنگره خواهند بود.

بدون تغییر این قانون، در زمان تشکیل جلسه کنگره آتی برای آنها مشکل ایجاد خواهد شد.

رشیده طالب و ایلهان عمر، دو کاندیدای مسلمان حزب دموکرات موفق شدند از ایالت‌ های میشیگان و مینه سوتا به مجلس نمایندگان آمریکا راه یایند. آنها اولین زنان مسلمانی هستند که در تاریخ آمریکا به عضویت در کنگره این کشور انتخاب شده‌اند.

ایلهان عمر، کاندیدای سومالیایی تبار حزب دموکرات موفق شد از یکی از حوزه های انتخابیه ایالت مینه سوتا به مجلس نمایندگان راه یابد. رشیده طالب، کاندیدای فلسطینی تبار حزب دموکرات نیز رقیب جمهوری خواه خود را در یکی از حوزه های انتخابیه ایالت میشیگان شکست داد.

عمر ۳۶ ساله یک پناهنده سابق است که پس از جنگ داخلی سومالی، به آمریکا آمده بود. او جانشین «کیث الیسون» اولین عضو مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا می شود. الیسون در سال ۲۰۰۶ به کنگره راه یافته بود.

علاوه بر عمر و طالب بسیاری از اعضای اقلیت های نژادی و جنسیتی در انتخابات میان دوره ای آمریکا نیز به موفقیت دست یافتند.

از سال ۱۹۳۷ پوشش سر از هر نوعی از جمله استفاده از کلاه در صحن مجلس نمایندگان آمریکا ممنوع بوده است.