نخستین واکنش بایدن به غنی‌سازی ۶۰ درصد: کمکی به مذاکرات نمی‌کند/ قضاوت درباره نتیجه مذاکرات زود است/ برای برگشتن به برجام، امتیازات عمده نمی‌دهیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن با بیان اینکه « هنوز برای اظهارنظر درباره نتایج مذاکرات هسته‌ای زود است»، گفت که اقدام ایران در غنی‌سازی ۶۰‌ درصدی اورانیوم به پرونده هسته‌ای این کشور «کمکی نمی‌کند


رییس جمهوری آمریکا عصر جمعه به وقت واشینگتن در کنفرانس رسانه‌ای مشترک خود با نخست وزیر ژاپن، گفت: «ما از حرف ایران که گفته می‌خواهد اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد غنی‌سازی کند، نه حمایت می‌کنیم و نه از نظر ما کمکی به حل مساله می‌کند.»


بایدن غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم از سوی ایران را «خلاف توافق» هسته‌ای خواند و در عین حال افزود که «ما خرسندیم که ایران پذیرفته مذاکرات غیر مستقیم با ما و شرکایمان را درباره اینکه چگونه پیش برویم و چه کاری لازم است که بتوانیم به برجام برگردیم بدون اینکه امتیازاتی را که نمی‌خواهیم بدهیم ، ادامه دهد.»

بایدن همچنین با تاکید براینکه «اصلا از نظر من ما نباید از برجام خارج می‌شدیم و بنابراین مذاکره در جریان است»، درباره نتایج دو دور مذاکرات در وین، گفت: «فکر می‌کنم هنوز برای قضاوت درباره‌ نتیجه‌ نهایی این مذاکرات زود است، زیرا طرفین هنوز در حال مذاکره هستند.»


او بار دیگر تاکید کرد از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که در زمان حضور او در معاونت ریاست‌جمهوری باراک اوباما به دست آمد، حمایت می‌کند اما برای بازگشت به آن “امتیازات عمده” نخواهد داد.

اتحادیه اروپا مسئولیت رهبری مذاکرات احیای برجام در وین را برعهده دارد. هدف دور دوم این مذاکرات که روز پنجشنبه در وین آغاز شد لغو تحریم‌هایی است که بعد از خروج آمریکا بر ایران اعمال شد. در مقابل تهران باید به پایبندی کامل به برجام برگردد.


همزمان، پیتر استانو، سخنگوی جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به ایران اینترنشنال گفت که مذاکرات وین بین ایران و قدرت‌های جهانی در سطح کارشناسان و بر سر مسائل فنی ادامه دارد.


استانو روز جمعه همچنین گفت اخبار غیررسمی راجع به نشست کمیسیون مشترک برجام از جمله دستیابی کارشناسان به توافق و لزوم تایید آن از سوی تهران و واشینگتن، تایید نمی‌شود.

یک مقام اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۷ فروردین به رویترز گفت مذاکرات احیای برجام چند روز طول می‌کشد و سپس متوقف می‌شود تا تیم‌های مذاکره‌کننده ایران و آمریکا برای گفت‌وگوی داخلی به کشورهای خود برگردند.


خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نوشت انفجار در تاسیسات نطنز و تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی مذاکرات وین را «کمی پیچیده‌تر» کرده اما به آن «اهمیت بیشتری» نیز داده است. این مقام اضافه کرد مذاکره‌کنندگان اکنون به توافق احتمالی نسبت به هفته گذشته نزدیک‌ترند.