نخستین واکنش غیرمستقیم ظریف به انتشار فایل صوتی خود: نگران تاریخ نباشید؛ نگران خدا و مردم باشید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ وزیر خارجه ایران در یک پست اینستاگرامی به طور غیرمستقیم نسبت به حواشی چند روز اخیر و انتشار فایل صوتی سه ساعته از او واکنش نشان داد.

محمدجواد ظریف در حساب شخصی اینستاگرامش صوتی را منتشر کرد.

او در این صوت می‌گوید: «معتقدم کاری به تاریخ نداشته باشید، چون خطاب به تاریخ می‌گویم؛ خیلی نگران تاریخ نباشید. نگران خدا و مردم باشید.»

در روزهای اخیر انتشار فایل صوتی تقطیع شده از یک گفت و گوی محمد جواد ظریف که در قالب تاریخ شفاهی انجام شده بود، زمینه ساز تخریب وزیر امور خارجه در فضای رسانه ای شده است.

این گفت و گو هفت ساعت بوده که سه ساعت از آن روز یکشنبه در فضای مجازی منتشر شد.

مرعشی درباره فایل صوتی ظریف: سیستمی که «آشنا» برای جمع‌آوری گفتگو‌ها به‌کار گرفته بود، سیستم امنی نبود / لیلاز و محمد فاضلی مصاحبه کننده بودند / همه اعضای دولت به جز جهانگیری و واعظی این گفتگوها را انجام دادند

متأسفانه سیستمی که آقای حسام‌الدین آشنا برای جمع‌آوری این گفت‌وگو‌ها پیاده کرده و به‌کار گرفته بودند سیستم امنی نبود. بردن وزرا به یک استودیو در باغ کتاب تهران و گرفتن ناگفته‌های عملکردی از اعضای هیأت دولت کار پرریسکی است و دسترسی خیلی‌ها را به این فایل تسهیل کرده. الان مشخص نیست مخالفان ظریف این کار را کرده‌اند یا دلواپسان یا موافقان ظریف و یا نفوذی‌های خارجی. این روند کاری بود که مراقبت و امنیت بیشتری را می‌طلبید.

حسین مرعشی درباره فایل صوتی افشاشده از ظریف می‌گوید: همه وزرا این گفت‌وگو را انجام داده‌اند و محل انجام گفت‌وگو‌ها هم در باغ ‌کتاب تهران بوده است.

مشروح گفت‌وگوی ما با مرعشی را در پی بخوانید.

چرا در روزهایی که جریان میانه‌رو و اصلاحات به سمت اقناع ظریف برای ورود به عرصه انتخابات۱۴۰۰ گام‌های جدی‌ای برداشته‌اند باید فایل گفت‌وگوی محرمانه او منتشر شود که عملکرد او را در تمام ۸‌سال گذشته تحت‌تأثیر قرار دهد؟

اشتباه اصلی را در این روند سیستم ریاست‌جمهوری انجام داده است. این ایده شخص رئیس‌جمهور که وزرا را مکلف و وادار به انجام گفت‌وگوی عملکردی‌ای کند که ناگفته‌هایشان را در زمان مسئولیت بگویند، ایده خوب و دردسرسازی بود که حالا هم کمی دردسر‌ساز شده است.

متأسفانه سیستمی که آقای حسام‌الدین آشنا برای جمع‌آوری این گفت‌وگو‌ها پیاده کرده و به‌کار گرفته بودند سیستم امنی نبود. بردن وزرا به یک استودیو در باغ کتاب تهران و گرفتن ناگفته‌های عملکردی از اعضای هیأت دولت کار پرریسکی است و دسترسی خیلی‌ها را به این فایل تسهیل کرده. الان مشخص نیست مخالفان ظریف این کار را کرده‌اند یا دلواپسان یا موافقان ظریف و یا نفوذی‌های خارجی. این روند کاری بود که مراقبت و امنیت بیشتری را می‌طلبید.

چه کسانی از طرف دولت این مصاحبه‌ها را انجام می‌دادند؟

تا آنجا که می‌دانم تقریبا همه اعضای هیأت دولت منهای اسحاق جهانگیری و محمود واعظی این گفت‌وگو‌های عملکردی را انجام داده‌اند و سعید لیلاز و محمدفاضلی نیز مصاحبه‌کننده بوده‌اند. همه گفت‌وگو‌ها هم ‌جز گفت‌وگوی وزیر اطلاعات که در وزارت اطلاعات و توسط بچه‌های آن مجموعه انجام شده، در یک استودیو در باغ کتاب بوده است.

به‌نظرتان انتشار این فایل به سود چه‌کسی یا کسانی بود و ضررش متوجه چه‌کسی است؟

برای اینکه مشخص شود منتفعان این کار چه کسانی یا گروهی هستند هنوز خیلی زود است و باید اجازه داد شوک بروزیافته فروکش کند اما مسلما نظام جمهوری اسلامی از این اقدام ضرر کرده و ضرر اصلی متوجه نظام است و سایه منفی‌ای از پس این ناگفته‌ها، مذاکرات وین را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد.

برخی معتقدند ظریف به‌عنوان کاندیدای بالقوه جریان اصلاحات و چهره‌ای مردمی نیز آسیب اساسی از این مثلا افشاگری خورده است و دست‌کم روندی شکل گرفته که سبب حذف از رقابت‌های انتخاباتی خواهد شد؟

معتقدم ظریف به‌لحاظ شخصی محبوب‌تر از گذشته شده است. هنوز چیزی مشخص نیست.

پس معتقدید که شاید به‌رغم نگرانی برای پایان‌یافتن عمر سیاسی ظریف، او همچنان در عرصه بماند؟

بله، این فایل الزاما نمی‌تواند منجر به حذف ظریف شود و شاید برعکس، فضای استقبال از او بیشتر شد.

به‌نظرتان انتشار این ناگفته‌ها سبب تغییر آرایش سیاسی انتخابات۱۴۰۰ می‌شود؟

هنوز جریان‌های سیاسی در شوک این فایل صوتی هستند و بایدکمی صبور بود.

به‌نظرتان واکنش مجلس اصولگرا که همواره منتقد سرسخت ظریف بوده است به این موضوع چگونه خواهد بود؟

حتما نمایندگان جبهه پایداری عصبانیت‌شان را بروز خواهند داد و شاید طرح استیضاح او را هم به جریان بیندازند. اما آنچه ما از جریان اصولگرا شنیده‌ایم این است که می‌خواهند تدبیر کنند چگونه اعلام موضع کنند و نمی‌خواهند به‌گونه‌ای واکنش نشان دهند که در آستانه انتخابات از آن ضرر ببینند.

غلامرضا ظریفیان، تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب:صحبت‌های ظریف نباید به این زودی منتشر می‌شد/ ایران اینترنشنال به دنبال آشوب و برهم زدن جامعه ما است/ بیانات ظریف، موقعیت او را در جامعه تضعیف نمی‌کند

تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب گفت: شبکه ایران اینترنشنال انگیزه خاص خود را دارد و تلاش می‌کند بهره‌برداری به مطلوب کند. آن‌ها اساساً به دنبال آشوب و برهم زدن جامعه ما هستند و از هر فرصتی سوءاستفاده می‌کنند.

غلامرضا ظریفیان، تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب، درخصوص واکنش‌ها نسبت به فایل صوتی منتشره شده از گفت‌وگوی وزیر امور خارجه و علت اهمیت، گفت: شاید بتوان گفت بخشی از حرف‌هایی که از جانب آقای ظریف در این مصاحبه بیان شده، پیش از این هم در محافل سیاسی وجود داشته و حرف تازه‌محسوب نمی‌شود اما طبیعی است که وقتی این مسائل توسط کسی که سکاندار وزارت امور خارجه کشور است، مطرح می‌شود اهمیت پیدا می‌کند و حجم بسیار زیاد بازتاب‌ها و واکنش‌های داخلی و خارجی که نسبت به این فایل صورت گرفت، نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد آن است.

به گزارش ایلنا، وی افزود: همین بازتاب‌های بسیار گسترده، حکایت از این دارد که وقتی نکاتی با این صراحت مطرح می‌شود آن هم در شرایطی که عموماً اهالی سیاست که آقای ظریف را می‌شناسند، می‌دانند که ایشان از نظر ادب، رفتار، گفتار و در نوع احترامی که نسبت به افراد قائل می‌شوند، چه شخصیتی دارند. اما خب همین موضع‌گیری‌ها از زبان آقای ظریف آن هم در این شرایط که در آستانه انتخابات هستیم و مذاکراتی که در حال انجام است، یک فضای دیگری رقم زد و به یکباره به صدر اخبار آمد و منجر به بازتاب های بسیار گسترده شد.

ظریفیان در ادامه بیان کرد: هنوز زود است که بتوانیم علت و چرایی انتشار این فایل در این مقطع زمانی را تحلیل کنیم، چرا که اول باید منشاء این اتفاق شناسایی شود. علت هم این است که چنین حرف‌هایی یا شاید شبیه به آن پیش از این هم از سوی آقای ظریف مطرح شده بود اما این بار صحبت‌های خود برای ثبت در تاریخ شفاهی بیان کرده بودند و طبیعتاً هم قرار نبوده که این صحبت‌ها به این زودی منتشر شود و آن برای ثبت در تاریخ گفته است. اینکه در این شرایط که بحث احیای برجام مطرح است و این احتمال می‌رود که برخی تلاش کنند که این مساله را برهم بزنند و مشکلاتی برای آن به‌وجود بیاورند، اهمیت این مواضع و صحبت‌ها را دوچندان می‌کند.

وی افزود: ضمن اینکه برای حضور آقای ظریف در عرصه انتخابات یک نوع اقبال جدی در حال شکل‌گیری است و فاصله اندکی که با انتخابات داریم. در نتیجه همه این موارد در کنار یکدیگر باعث افزایش میزان اهمیت این صحبت‌ها و اصل مساله انتشار این فایل شده است. در نتیجه اینکه چه کسانی این کار را انجام دادند، نیازمند موشکافی بیشتری است.

این تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شاید تیمی در درون دولت قصد تخریب ظریف را داشته‌اند و این فایل با همین هدف منتشر شده است، اظهار کرد: در این رابطه باید قدری با احتیاط تحلیل و صحبت کرد به این دلیل که دولت این را می‌داند که دوره‌اش تمام شده و احتمال خیلی کمی وجود دارد که اعضای این دولت در دولت بعدی مورد استقبال قرار گیرند. بنابراین من این احتمال را خیلی کمرنگ و بعید می‌دانم که به‌دنبال تخریب ظریف و تضعیف موقعیت او باشند تا برای خودشان آورده‌ای داشته باشند.

ظریفیان همچنین درباره سواستفاده شبکه فارسی‌زبانی که اقدام به انتشار این فایل کرده در جهت ایجاد دلسردی میان مردم برای حضور در انتخابات، ابراز داشت: آن شبکه انگیزه خاص خود را دارد و تلاش می‌کند بهره‌برداری به مطلوب کند. آن‌ها اساساً به دنبال آشوب و برهم زدن جامعه ما هستند و از هر فرصتی سوءاستفاده می‌کنند.

وی افزود: اما بیانات منتشر شده نه‌تنها موقعیت آقای ظریف را در افکار عمومی تضعیف نمی‌کند بلکه موجب تقویت آن هم خواهد شد. البته ممکن است برخی بگویند اگر آقای ظریف قصد حضور در انتخابات را داشته باشد، ممکن است این سخنان منجر به ردصلاحیت ایشان می‌شود اما در عرصه افکار عمومی به نظر من آقای ظریف از موقعیت بهتری برخوردار شده است.

عضو شورای سیاستگذاری حزب مجمع ایثارگران در پاسخ به این سوال که؛«در واقع معتقد هستید حملات تندروها منجر به افزایش محبوبیت آقای ظریف می‌شود؟» گفت: در این مساله تردید نکنید که در میان افکار عمومی شرایط آقای ظریف بهتر از گذشته خواهد شد. تا پیش از این در نظرسنجی‌هایی که درباره مساله انتخابات انجام می‌شد آقای ظریف همواره از موقعیت خوبی برخوردار بود ولی کم و بیش آراء منفی هم داشت؛ اما این اتفاق منجر به تقویت جایگاه ایشان خواهد شد.

مصاحبه ظریف؛ واقعیت دیپلماسی ایران/ گرامی مقدم: باید رویکردمان را به روسیه تغییر می‌دادیم

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: روسیه در دوره اوباما اجازه داد تمامی تحریم‌هایی که ذیل فصل هفتم سازمان ملل بود به تصویب برسد و آن‌ها را وتو نکرد. بشخصه اعتقاد دارم باید هنگامی که این رفتارها را مشاهده کردیم، رویکردمان را نسبت به این کشور تغییر می‌دادیم.

اسماعیل گرامی‌مقدم، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، درباره انتشار فایل صوتی مصاحبه وزیر امور خارجه کشورمان و صحبت‌های وی درخصوص برخی از مسائل گفت: مباحثی که آقای ظریف مطرح کردند، پشت صحنه مذاکرات و وزارت خارجه ما است و همچنین واقعیت حاکم بر نظام دیپلماسی را نشان داد.

به گارش ایلنا، این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به سخنان ظریف در مورد روسیه و تلاش این کشور برای به ثمر نرسیدن مذاکرات برجام، عنوان کرد: فعالان سیاسی در گذشته نظرات خودشان را درباره روسیه بیان کرده‌اند؛ من هم در سال‌‌های دور مقاله‌ای تحت عنوان « چنبره روسیه بر پرونده هسته‌ای ایران» و همان مطالبی که امروز آقای ظریف گفتند را به صورت نوشتاری منتشر کردم.

وی ادامه داد: فعالان سیاسی مطالبی را پیرامون رفتار روسیه با کشورمان عنوان کردند، مردم جامعه هم به زبان خودشان گفته‌اند، در واقع امروز همان سخنانی که در گذشته مطرح بوده است را یک فرد از نظام به زبان آورده است. قطعاً پرواز جنگنده‌های روسی از پایگاه نظامی کشور ما چیزی تازه‌ای نیست که آقای ظریف تاره کشف کرده باشد. ایشان فقط نکاتی را گفتند که در اعماق روستاهای ایران هم می‌دانند؛ روسیه آمده و از پایگاه‌های نظامی ما استفاده کرده است.

گرامی‌مقدم افزود: حتی برخی در آن روزها مصاحبه کردند و گفتند قرار نبود روسیه افشارگری کند که هواپیماهای جنگنده‌اش از پایگاه‌های نظامی ما استفاده کرده است.

وی خاطر نشان کرد: ادعا می‌کنیم روسیه با ما هم‌پیمان است اما این کشور به تمامی قطعنامه‌ها علیه ما رأی مثبت داده و آنها را وتو نکرده است آن هم در صورتی که بارها شده است مواردی را در خصوص دیگر کشورها وتو کرده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب یادآور شد: روسیه در دوره اوباما اجازه داد تمامی تحریم‌هایی که ذیل فصل هفتم سازمان ملل بود به تصویب برسد و آن‌ها را وتو نکرد. بشخصه اعتقاد دارم باید هنگامی که این رفتارها را مشاهده کردیم، رویکردمان را نسبت به این کشور تغییر می‌دادیم.

وی گفت: به نظرم می‌رسد امروز روس‌ها از مذاکره ایران با غرب و آمریکا خوشحال نیستند.

این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران مشترکاتی با غربی‌ها به ویژه آمریکا دارد؛ مثلا این کشور در سیاست بسیار روشن و شفاف است، جمهوری اسلامی هم در سیاست بسیار شفاف و روشن است. جمهوری اسلامی در مواقع خاص قاطع است، آمریکایی‌ها هم قاطع هستند. جمهوری اسلامی هیچ گاه پشت دوستانش را خالی نمی‌کند آمریکا هم نشان داده هیچ گاه این کار را انجام نمی‌دهد.

وی ادامه داد: بعد از ۴۰ سال کاملاً روشن است روسیه چگونه رفتار می‌کند، در قدیم مرموزانه به تحریم‌ها رأی داد و این عملش هیچ فرقی با بانی تحریم‌ها یعنی آمریکا ندارد بنابراین ما بین روسیه و آمریکا فرقی قائل نیستم چرا که همواره روس‌ها در پشت صحنه موافق تحریم‌ها بودند.

سخنگوی حزب اعتماد ملی بیان کرد: شرایط جدید مذاکره نشان می‌دهد این روس‌ها هستند که سنگ‌اندازی می‌کنند چراکه توافق ایران قطعا به نفع روسیه نیست و این کشور چنین چیزی را تحمل نخواهد کرد؛ بنابراین زیرکانه و در جهت منافع ملی خودش عمل می‌کند و از همین جهت بهانه‌جویانه از تحریم‌های آمریکا حمایت می‌کند. به جد معتقد هستم پیش کشیدن اقدامات روس‌ها نباید هزینه‌ای برای وزیر امور خارجه داشته باشد.

وی با تاکید بر این که ظریف یک مدیر توانمند در جهت دفاع از منافع ایران در روابط بین‌المللی است، گفت: بخش‌هایی از واقعیت را مردم می‌دانستند و وزیر امور خارجه آن‌ها به صورت کلامی؛ صادقانه و دلسوزانه بیان کردند. اعتقادم بر این است کسانی که دلسوز نظام، کشور و انقلاب هستند باید فرصت را غنیمت بشمارند و از این واقعیات و اتفاقات تلخ درس عبرت بگیرند.

گرامی مقدم در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که عده‌ای معتقد هستند انتشار فایل صوتی سخنان ظریف بر روند مذاکرات تاثیرگذار است، گفت: آن‌هایی که باید کار خودشان را در مذاکرات انجام می‌دهند. به نظر من انتشار این فایل صوتی که می‌گویند مذاکرات را به شکست می‌رسانند به هیچ عنوان تاثیری نخواهد داشت چرا که با ۴ کشور به طور مستقیم و یک کشور به طور غیر مستقیم در حال مذاکره هستیم و این کشورها یک شاقول اندازه‌گیری به اسم منافع ملی دارند، بنابراین اساس هر رفتار و اقدام‌شان منافع ملی‌شان است بنابراین کاری نمی‌کنند که آن را به خطر بی‌اندازند و کاری با صحبت‌های به صحبت‌های داخلی ما ندارند.

گرامی مقدم یادآور شد: از جنگ جهانی اول تا به امروز روسیه همراه ما نبوده است؛ چرا که از یک ایران پر قدرت در کنار مرزهایش احساس خطر می‌کند.

وی با بیان این‌که من همیشه باور داشتم از منظر اقتصادی باید با شرق و غرب کار کنیم تا بتوانیم موزانه را حفظ کنیم، گفت: ما یک قرارداد ۲۵ ساله با چین بستیم چه اشکالی دارد این قرارداد را با کشورهایی همچون آلمان، فرانسه ‌و غیره ببنیدیم.

زهرا شجاعی، دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب:روسیه در تصمیمات پشت پرده برجام نقش دارد/ صراحت ظریف نشان از روشنگری دستگاه دیپلماسی کشور دارد

دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب گفت: نقش روسیه در تصمیمات پشت پرده برجام و تشت رسوایی او در انحراف تصمیمات حوزه دیپلماسی خارجی ایران، یکی از کانونی‌ترین پیامدهای مصاحبه ظریف است که می‌تواند در سمت و سوی سیاست خارجی دولت آینده نیز بی‌تأثیر نباشد.

‌ انتشار فایل صوتی وزیر امور خارجه کشورمان، واکنش‌های بسیاری را در داخل و خارج به همراه داشته است و برخی آن را بهانه جدیدی برای حملات بیشتر به ظریف قرار داده‌اند.

به گزارش ایلنا، زهرا شجاعی، دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب در یادداشتی در این خصوص نوشت: انتشار فایل صوتی وزیر امور خارجه کشورمان در دو روز گذشته، اگرچه بسیاری از رسانه‌های معاند و برخی دلواپسان را واداشت تا با دخل و تصرف در محتوای این گفت‌و‌گو یا ایجاد جنجال و هیاهو، به فضای دوقطبی و تقابل میان دکتر ظریف و شهید سردار سلیمانی، دلخوش کنند و از این نمد، کلاهی ببافند، اما از آنجا که وعده خداوند، حق است و مکر بدخواهان، همواره به خودشان بازمی‌گردد، پیامدهای مثبت این گفت‌وگو بیش از تالی فاسدی است که نشردهندگان آن به هر نیت و مرامی خواستار آن بوده‌اند.

گفت‌وگوی دکتر ظریف و نمایان‌سازی بخشی از پیکره تصمیم‌سازی‌ها در سیاست خارجی کشور، از سوی دوگروه مورد هجمه قرار گرفته است.

عده‌ای که از نخستین ساعات انتشار این فایل صوتی در شبکه‌های اجتماعی، با تیترهای جهت‌دار، تلاش کردند تا ظریف را به نفع خود مصادره به مطلوب کرده و از احتمال تکرار حصر برای ظریف و ایجاد رعب در فضای خبری کشور، پروژه ناامیدسازی مردم را دنبال کنند.

گروهی دیگر نیز که همواره از هرگونه شفافیت در سیاست داخلی و خارجی، به وحشت می‌افتند، با چندساعت تأخیر از جایگاه قانونی خود استفاده کرده و خواهان پاسخگویی وزیرخارجه به سئوالاتی شدند که به افشای پشت پرده سیاست خارجی تعبیر می‌شد و مردم را به دنبال کردن محتوای این مصاحبه مشتاق‌تر می‌کرد.

در چنین فضایی، از آنجا که برنده هرگونه خلوص و شفافیت در تصمیم‌گیری، مردم هستند، می‌توان انتشار این فایل و پیگیری کاربران در انتشار آن و حتی ارائه تحلیل‌های مثبت و منفی، له یا علیه آن را نشانه علاقه مردم ایران به سرنوشت کشور آن هم در آستانه یکی از بزرگترین انتخابات‌هاق تاریخ جمهوری اسلامی ایران دانست. انتخاباتی که از ماه‌ها قبل در پروژه ناامیدسازی ملت، آمار مشارکت در آن، بسیار اندک عنوان می‌شود.

بنابراین، جدا از سوگیری‌های موجود، می‌توان نکات زیر را در گفت‌وگوی اخیر دکتر ظریف، برجسته و قابل تأمل دانست:

محتوای این مصاحبه، به خوبی نشان می‌دهد که وزارت امور خارجه، تنها تصمیم‌ساز عرصه سیاست خارجی کشور نیست و نمی‌توان از مسئولیت و نقش برخی نهادها در برخی تصمیمات و حتی جهت‌گیری‌های غیردیپلماتیک به سادگی گذشت.

صراحت بیان وزیر خارجه نه تنها بر مشروعیت جایگاه و نزدیکی او به مردم بی‌تأثیر نیست، بلکه در روشنگری فضای دیپلماتیک و سیاست خارجی ما در منظر سایر کشورها تأثیرگذار است.

نقش روسیه در تصمیمات پشت پرده برجام و تشت رسوایی او در انحراف تصمیمات حوزه دیپلماسی خارجی ایران، یکی از کانونی‌ترین پیامدهای این مصاحبه است که می‌تواند در سمت و سوی سیاست خارجی دولت آینده نیز بی‌تأثیر نباشد.

راهکار جنجال و ایجاد تقابل میان ظریف و شهید سلیمانی، ریسمان پوسیده‌ای بود که عده‌ای برآن چنگ می‌زدند و گفت‌وگوی اخیر، نه تنها به پاره شده این ریسمان که به عیان شدن ارادت دکتر ظریف نسبت به شخصیت سردار سلیمانی با وجود برخی انتقادها منتهی شد، ماحصلی که افزایش محبوبیت ظریف را در گروه پ‌های مختلف به همراه دارد.

در آخر، شبکه‌های اجتماعی به یکی از مهمترین مجاری ارتباط میان ملت و حاکمیت تبدیل شده‌اند و نمی‌توان به سیاق پنهان‌کاری و تقسیم ملت به محرم و نامحرم ادامه داد. از این رو می‌توان انتظار داشت که نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری پیشِ رو، از این ابزار و شبکه‌های نوپدید به بهترین نحو استفاده کنند و اعتماد را به قلوب مردم بازگردانند.