نخست‌وزیر اسرائیل: بلدیم چطور به ایران پیام بفرستیم/ قلدری ایران خطری نه فقط برای اسرائیل که برای منافع جهان است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل مستقیما ایران را متهم کرد که مسئول حمله پهپادی روز پنجشنبه به یک تانکر نفت‌کشِ در نزدیکی ساحل عمان است که در جریان آن دو نفر کشته شدند. آقای بنت تلویحا ایران را تهدید به تلافی کرد و حمله به آن کشتی را «بزدلانه» خواند.

بنت گفت: «من با قطعیت تمام می‌گویم که حمله علیه این کشتی را ایران انجام داده است. اطلاعات موجود این را تایید می‌کند و ما از جامعه بین‌المللی انتظار داریم به روشنی به حکومت ایران نشان دهد که خطای بزرگی مرتکب شده‌ است.»

جمهوری اسلامی ایران همچنان منکر دست داشتن در آن حمله است. با این حال، برخی رسانه‌های تحت کنترل آن مانند تلویزیون عرب‌زبان «العالم»، در همان ساعات اولیه به‌گونه‌ای آن واقعه را گزارش دادند که تلویحی، دست داشتن تهران را تایید می‌کرد. این شبکه به نقل از منابعی بدون ذکر نام آنان، گفته بود که آن حمله، در تلافی حمله‌ای نامشخص از اسرائیل به سوی فرودگاهی در سوریه بوده است. اما سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در روزهای پس از آن حادثه بارها دست داشتن ایران را انکار کرده است.

ماه‌ها است که جهانیان شاهد گونه‌ای جنگ غیررسمی ایران و اسرائیل در حملات پی در پی در دریاهای منطقه بوده‌اند. اما حمله روز پنجشنبه به تانکرِ نفت‌کشِ «مرسر استریت» اولین مورد سال‌های اخیر در منطقه بود که تلفات انسانی در پی داشت. آن حمله با پهپادهای به‌اصطلاح «انتحاری» انجام شد که ایران و نیروهای متحد با آن، در سال‌های گذشته بارها از آن‌ها استفاده کرده‌اند.

بنت در آغاز جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت: «ایرانی‌ها با پهپاد به (نفت‌کش) مرسر استریت حمله کردند و می‌خواستند به یک هدف اسرائیلی آسیب برسانند. اما این حرکت دزد دریایی‌وارشان باعث مرگ یک شهروند بریتانیایی و یک شهروند رومانیایی شد.»

تسلیت به بریتانیا و رومانی

آقای بنت هشدار داد: «ما هم بلدیم چطور به شیوه خودمان به ایران پیام بفرستیم.» او افزود:‌ «قلدری ایران خطری نه فقط برای اسرائیل، که برای منافع جهان است؛ از جمله آزادی حرکت کشتی‌ها و بازرگانی بین‌المللی.»

کشتی نفت‌کش«مرسر استریت» با مالکیت ژاپن، با پرچم لیبریا حرکت می‌کرد و تحت مدیریت شرکت «زودیاک ماریتایم» بود که متعلق به آیال اوفر، میلیاردر نام‌آشنای اسرائیلی است. این شرکت تابعیتِ دو فرد کشته‌شده را اعلام کرده است، اما نه از اسامی‌شان خبری داده است و نه از جزئیات رویداد روز پنجشنبه.

آمبری، شرکت امنیت دریایی بریتانیا، تایید کرد که یکی از اعضای تیم آن در آن حادثه کشته شده است.

آقای خطیب‌زاده روز یکشنبه در نشست خبری وزارت خارجه، ادعای دست داشتن ایران در حمله روز پنجشنبه را «بی‌بنیان» خواند.

خطیب‌زاده گفت: «اولین باری نیست که رژیم صهیونیستی اشغالگر قدس چنین تهدیدات توخالی‌ا‌ی علیه جمهوری اسلامی ایران داشته. این رژیم هر جا می‌رود، با خود بی‌ثباتی و تروریسم و خشونت می‌برد. هر کس باد بکارد، توفان درو می‌کند.»

سخنان آقای خطیب‌زاده درست چند ساعت پس از آن بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران که آخرین روزهای زمامداری‌اش را می‌گذراند، اعتراف کرد که دولتش همیشه با مردم ایران صادق نبوده است.

یک مقام ارشد اسرائیلی به «اورشلیم پست» گفت، این حمله نشان می‌دهد که «صورتک‌‌ها دارند کنار می‌روند و دیگر کسی نمی‌تواند وانمود کند که ماهیت حکومت ایران را نمی‌داند.» او افزود: «ایران در گوشه گوشه منطقه خشونت و خرابی به باور می‌آورد. آنقدر مشتاق حمله به اسرائیل هستند که حالا شهروندانی خارجی را کشته‌اند.»

بنتی گانتز، وزیر دفاع، و آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، نیز پس از آن حادثه با یکدیگر گفت‌وگوی تلفنی داشتند و به گفته رسانه‌های اسرائیل، آن واقعه را یک حمله جدی تروریستی محسوب می‌کنند.

شرکت «زودیاک ماریتایم» که مدیریت کشتی «مرسر استریت» را به عهده داشت، روز جمعه گفت که آن کشتی هنوز تحت کنترل خدمه خود است و دارد تحت حفاظت اسکورت نیروی دریایی آمریکا به مکانی امن می‌رود. ناوگان پنجم ارتش آمریکا گفت ناو هواپیمابر رونالد ریگان (که قدرت هسته‌ای دارد) و ناوشکن میسچر (مسلح به موشک‌های هوشمند)، «مرسر استریت» را همراهی می‌کنند.

آموس هارل، تحلیل‌گر روزنامه هاآرتزِ اسرائیل، نوشت: «اسرائیل شاید بخواهد پاسخی کوبنده بدهد؛ این روح گفته‌های منابع سیاسی در اورشلیم است. هدف از آن پاسخ، پایان این ماجرا خواهد بود؛ بدون حملات رفت و برگشتی که احتمال بالا گرفتن‌شان برود. اما طبق معمول، چگونگی روند رویدادهای پیش رو به واکنش طرف مقابل نیز بستگی دارد.»