نخست‌وزیر اسرائیل: در دیدار با بایدن طرحی برای محدود کردن ایران می‌دهم/ زمان متوقف کردن ایران فرارسیده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در هفته جاری به آمریکا سفر می‌کند تا با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و سایر مقامات این کشور دیدار و از جمله در مورد ایران گفت‌وگو کند.

او روز یکشنبه ۳۱ مرداد (۲۲ اوت) اعلام کرد که طرحی را جهت ”محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای و ستیزه‌جویی‌های منطقه‌ای” جمهوری اسلامی به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا ارائه خواهد داد.

به گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص، او قصد دارد به رئیس‌جمهور آمریکا بگوید که «زمان متوقف کردن ایران فرارسیده است». از نظر او، نباید «یک شاهراه به شکل توافق هسته‌ای که تاریخ انقضای آن نیز گذشته» برای ایران ایجاد کرد.

بنت پیشتر نیز با اشاره به سفر خود به آمریکا و دیدار با بایدن گفته بود که موضوعات زیادی برای رایزنی وجود دارد، اما «اولین و مهمترین موضوع فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و چگونگی مقابله با آن است».

این نخستین سفر بنت به آمریکا در مقام نخست‌وزیر اسرائیل است. او پیشتر نیز در کنفرانسی مطبوعاتی در باره اهداف این سفر گفته بود: «ما می‌خواهیم بر یک سیاست مشترک متمرکز شویم؛ سیاستی معطوف به اقدامات تخریبی و بی‌ثبات کننده ایران در منطقه، نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و نزدیک شدن جمهوری اسلامی به نقطه گریز هسته‌ای.»

به گفته کاخ سفید، این دیدار فرصتی برای مذاکره در باره صلح خاورمیانه و مسائل فلسطینی‌ها نیز خواهد بود. از دیگر موضوعات این گفت‌وگوها مسائل سوریه، لبنان و تحکیم روابط دوجانبه میان آمریکا و اسرائیل است.