نخست‌وزیر کانادا: ایران باید مسئولیت کامل شلیک به هواپیما را بر عهده بگیرد،خانواده‌های قربانیان پاسخ و عدالت می‌خواهند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، نخست‌وزیر کانادا با بیان این اینکه «ایران باید مسئولیت کامل شلیک به هواپیما را برعهده بگیرد»، گفت: «خانواده‌های کشته‌شدگان در این پرواز، پاسخ و عدالت می‌خواهند.»

جاستین ترودو گفت که روز شنبه ۲۱ دی ماه با حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران، تلفنی گفت‌وگو کرده و به او گفته است که ‌کانادا و جهان هنوز پرسش‌هایی دارند که باید جواب داده شوند.

خبرگزاری رویترز به نقل از ترودو گفت:‌ «به رییس جمهور روحانی گفتم ‌اذعان ایران به اینکه اشتباهی به هواپیمای اوکراینی شلیک کرده گامی مهم بود، اما گام‌های مهم دیگری باید برداشته شود.‌»

ایران برای سه روز هرگونه دست داشتن در سقوط هواپیما را رد کرده و اصرار داشت که سقوط هواپیما بر اثر نقص فنی بوده است.

 با فشار جامعه جهانی و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی بین‌المللی، ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی روز شنبه، سه روز پس از حادثه، تایید کرد که هواپیمایی اوکراینی بر اثر «خطای انسانی»، در بامداد چهارشنبه ۱۸ دی، مورد اصابت موشک پدافند سپاه پاسداران قرار گرفته است.

این هواپیما دارای ۱۶۷ مسافر و ۹ نفر خدمه پروازی بود که همگی جان باختند. ۱۳۸ نفر از مسافران این پرواز قصد داشتند که با پرواز بعدی، از کیف پایتخت اوکراین به کانادا بروند و ۶۳ نفرشان هم شهروند کانادا بودند.

جاستین ترودو گفت:‌ «تحقیقات کامل و جامعی باید انجام شود. ما درباره وقوع چنین تراژدی هولناکی، شفافیت کامل می‌خواهیم. شلیک به یک هواپیمای مسافربری هولناک است. ایران باید مسئولیت کامل آن را برعهده بگیرد.»

نخست وزیر کانادا پیشتر در میان گردهمایی ایرانیان مقیم تورنتو شرکت کرد و با شماری از خانواده‌های قربانیان پرواز مرگبار هواپیمای اوکراینی ملاقات کرد.

ترودو گفت «آنها ناراحت، خشمگین و سوگوارند. آنان پاسخ و عدالت می‌خواهند. کانادا آرام نخواهد گرفت مگر آن که مسئولیت، عدالت و جمع‌بندی شایسته‌ای را به خانواده‌ها ارائه دهد.»