نخست وزیر فرانسه از قوانین تازه برای مقابله با «اعتراضات بدون مجوز» خبر داد

 

نگام ، حقوق بشر _ ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه روز دوشنبه ۱۷ دی از تدوین قوانین تازه برای سختگیری دربرابر تظاهرات بدون مجوز در واکنش به خشونت‌های «جلیقه زردها» خبر داده است.

 

 

به گزارش سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران ، در حالی نخست وزیر فرانسه این اظهارات را مطرح کرده است که طی دو ماه اخیر پاریس و برخی از شهرهای این کشور شاهد اعتراضات «جلیقه زردها» است و شنبه گذشته معترضان در بلوار سن ژرمن موتورسیکلت‌ها و موانع را آتش زدند. این تظاهرات‌ها در اعتراض به سیاست های دولت امانوئل مکرون و افزایش سرسام آور هزینه‌های زندگی است.

ادوارد فیلیپ به شبکه تلویزیون «تی اف ۱» گفته است: ما می بایست ضمن ضمانت حق تظاهرات در فرانسه، با کسانی که قوانین را زیر پا می‌گذارند، برخورد کنیم.

نخست وزیر فرانسه اضافه کرد: به همین دلیل، دولت به دنبال به روز کردن قوانین برای مقابله با کسانی است که تعهدات لازم را برای اعلام تظاهرات نمی‌پذیرند، کسانی که تظاهرات بدون مجوز برگزار می‌کنند، آنهایی که با نقاب وارد تظاهرات می‌شوند.

وی همچنین تصریح کرده است، براساس قوانین تازه کسانی که مسئول، برهم زدن نظام و آرامش، تخریب و غارت مغازه ها، بانک‌ها و اموال عمومی در پاریس و شهرهای بزرگ هستند، هزینه این تخریبها را خواهند پرداخت.

رویترز می‌گوید، تظاهرات اعتراضی روز شنبه ابتدا با آرامش برگزار شد اما بعدازظهر این اعتراضات به خشونت کشیده شد و تظاهرکنندگان باپلیس ضد شورش درگیر شده و راه‌ها را مسدود کردند.

نیروهای پلیس روز شنبه برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کردند و کوشیدند مانع حرکت تظاهرکنندگان از روی پل رودخانه سن به سمت مجلس ملی بشوند.

طبق این گزارش یک قایق -رستوران توسط تظاهرکنندگان به آتش کشیده شده است و یک پلیس نیز مجروح شد.