نخلداران هم به معترضان پیوستند؛ کم‌آبی و شوری، دلیل تجمع خوزستانی‌ها

پایگاه خبری / تحلیلی نگام به گزارش شبکه خبری عصر جنوب،‌ گروهی از نخلداران خوزستان در اعتراض به مشکلاتی نظیر کم‌آبی و شوری آب، دست به تجمع زدند.

شماری از نخلداران خوزستان روز سه شنبه ۱۹ مرداد ماه،‌ در اعتراض به مشکلاتی نظیر کم‌آبی و شوری آب، از بین رفتن نخلستان‌ها، و سیاست‌های قیمت‌گذاری، پس از تجمع مقابل سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با سردادن شعار «نظام صنفی ما حمایت، حمایت» و «زندگی حق مسلم ماست» وارد ساختمان این اداره شدند.

این نخلداران خوزستانی می‌گویند، اگر سال ۱۴۰۰ سال مانع زدایی است «چرا ما سرگردانیم» و اگر سال پشتیبانی است، «چرا از ما حمایت نمی‌شود» و همیشه از واسطه‌ها و دلال‌ها حمایت می‌شود.

طی هفته‌های گذشته معترضان در شهرهای استان خوزستان از جمله سوسنگرد، اهواز، و ماهشهر در اعتراض به بحران آب و سیاست‌های انتقال آب و همچنین ناکارآمدی مسئولان تجمعاتی اعتراضی برگزار کردند.

این اعتراضات که در ابتدا با اعتراض به شرایط کم‌ بود شدید آب آغاز شده بود، با گذشت تنها چند روز در پی تقابل نیروهای امنیتی با مردم شدت بیشتری گرفت و معترضان شعارهایی را علیه حاکمیت سر دادند. این اعتراضات با واکنش مرگبار نیروهای امنیتی مواجه شد، و در نتیجه گروهی بازداشت و تعدادی نیز کشته و زخمی شدند.

در ادامه این اعتراضات،‌ حسن روحانی گفت: «اعتراض و انتقاد در چارچوب قانون اشکالی ندارد» و «مردم حق دارند به خیابان بیایند»، اما او گفت که «مردم این استان را با عده‌ای که شعار ناصحیح می‌دهند باید جدا کرد»، دادستانی عمومی و انقلاب اسلامی خوزستان نیز با صدور بیانیه‌ای معترضان را تهدید به مقابله «قاطعانه» کرد و به آنها هشدار داد صف خود را «از صف ضد انقلاب» جدا کنند.

حسن روحانی درباره اعتراضات گسترده که طی یک هفته گذشته در استان خوزستان جریان دارد، گفت که «اعتراض و انتقاد در چارچوب قانون اشکالی ندارد» و «مردم حق دارند به خیابان بیایند»، اما او گفت که «مردم این استان را با عده‌ای که شعار ناصحیح می‌دهند باید جدا کرد.»

با این حال دامنه اعتراضات از خوزستان فراتر رفت. معترضان در برخی استان‌های دیگر ایران از جمله لرستان، یزد، و تهران دست به تجمع زدند و شعارهایی در حمایت از معترضان خوزستانی سر دادند.

همزمان با ادامه اعتراضات در نقاط مختلف ایران، نت بلاکس، که نهاد بین المللی نظارت بر اینترنت است عصر چهارشنبه ۳۰ تیرماه تایید کرد که از آغاز اعتراضات مردم به بی آبی در خوزستان، سرویس اینترنت موبایل در مناطق مختلف ایران دچار اختلال شده است.

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه ۱ مرداد ماه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که مردم ایران باید بتوانند بدون هراس از درگیری با نیروهای انتظامی یا دستگیری خودسرانه، خواسته‌های خود را مطرح کنند. او از دولت ایران خواست اجازه دهد شهروندان آزادی بیان و دسترسی به اینترنت داشته باشند.

بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران، و چهره‌های مشهور برون مرزی نیز در شرایطی که اعتراضات مردمی به بی‌آبی و مشکلات دیگر در شهرهای جنوبی، و برخی مناطق دیگر ایران ادامه داشت، با انتشار پیامی، از معترضان و خواسته‌های آنها حمایت کردند.

در شرایطی که اعتراضات مردمی به بی‌آبی و مشکلات دیگر در شهرهای جنوبی، و برخی مناطق دیگر ایران ادامه دارد، بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران، و چهره‌های مشهور برون مرزی با انتشار پیام‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی، از معترضان و خواسته‌های آنها حمایت کردند.

سازمان عفو‌بین الملل نیز در گزارشی اسامی هشت تن از کشته‌شدگان در اعتراضات خوزستان را منتشر کرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است استفاده از سلاح جنگی علیه معترضان را متوقف کند.