نداشتن اخلاق پزشکی و توسعه نیافتگی

  • دکتر نظام بهرامی کمیل / منبع: کانال تلگرامی شبکه جامعه‌شناسی علامه

مشکلاتی که به علت عدم اخلاق پزشکی در جامعه پزشکی کشور منجر به ضرر و زیان های جسمی و روحی فرد می شود به طور حتم در طولانی مدت توسعه نیافتگی همه جانبه را به دنبال دارد در این یادداشت به بخشی از نبود اخلاق پزشکی، که بیماران با آن در جامعه پزشکی ایران دست و پنجه نرم می کنند، اشاره می شود:

چند سال قبل، از دندانپزشکی خواستم تاریخ هزینه ترمیم درمان دندان من را چند ماه قبل بنویسد تا بتوانم از بیمه تکمیلی ام که استفاده نشده بود استفاده کنم. دندانپزشک گفت این کار غیرقانونی و غیراخلاقی است و حتی اگر دیگر به مطب من مراجعه نکنید، من نمی توانم این کار را انجام دهم. من آن روز خجالت کشیدم، اما دندانپزشک مسولیت پذیر و قانونمند را تحسین کرده و درمان دندان هایم را با او شروع کردم.

دو یا سه سال بعد کم کم نصب دستگاه کارتخوان در جامعه رواج یافت اما هر بار که به مطب دندانپزشک قانونمندم میرفتم منشی او اصرار داشت که پول نقد پرداخت شود و حتی بیمارانی که درد زیادی می کشیدند را مجبور می کرد که از خودپرداز بانک داخل خیابان پول نقد گرفته و به مطب بیاورند.
این قانون گریزی پزشک معالجم باعث شد که نگاهم به او تغییر کند و دیگر به مطبش نرفتم و دندانپزشک دیگری را جست و جو کردم.

چند روز قبل دوستم را دیدم که خودم به این دنداپزشک معرفی کرده بودم. پرسیدم با این مصوبات قانونی و اصرار افکار عمومی آیا دنداپزشک عزیز ما از کارتخوان استفاده می کند؟ پاسخ داد بله؛ کارتخوان نصب کرده اما منشی میگوید اگر نقد حساب کنید ۵ درصد تخفیف می دهیم؟ به خود گفتم بعضیها عجب رعایت اخلاق میکنند! بچه که بودیم پزشکی اومد مدرسه ما و گفت پول کاغذی از سنگ توالت کثیفتر است و هفت هزار میکروب روی آن است! ظاهرا پول فقط برای دست بچه ها کثیف است!

جراحی دو دندان آسیاب پایینم را در کلینیک بلوار کشاورز تهران انجام دادم که در فک پایه پیچ ایمپلنت کار گذاشته شده بودند. قرار بود تا یکماه بعد کار دندانها تمام شود اما با وجود پیگیری چند ماهه کار انجام نمی شد چون دنداپزشک متخصص ایمپلنت رفته بود و کلینیک با پزشک دیگری به توافق نمی رسید. از کلینیک در شورای حل اختلاف شکایت کردم و چون تسویه حساب کرده بودم خواستم که مشخصات پایه ایمپلنت را بدهند تا در کلینیک دیگری درمان را ادامه دهم اما در پاسخ بمن گفتند که چون شکایت کردید مشخصات را نمی دهیم. شش ماه درگیر دادگاه و کمیسیون پزشکی شدم. در این مدت به دلیل جویدن غذا از یکطرف دندانم شکست و دندانپزشکی ترمیمش کرد. ارجاع به کمیسیون پزشکی نزدیک به یک میلیون تومان هزینه و چهار ماه زمان گرفت. وقتی پزشکان ماجرا را شنیدند و مدارک را دیدند؛ رای دادند؛ شکستن دندان یک طرف دهان هیچ ربطی به نداشتن دندان های آسیاب در طرف دیگر ندارد!
درود بر شرفتان دندانپزشکان با اخلاق! پس چرا وقتی بیماران میگویند دندانمان شکسته و با یکطرف غذا میجویم سریع میفرمایید: باید دندانهایتان رو ترمیم کنید و گرنه آن طرفی ها هم می شکند؟
وزارت بهداشت، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و سازمان نظام پزشکی که همگی پزشک هستند و سالهاست به دلیل حفظ منافع و روابط صنفی خودشان به رنج مردم اهمیت نمیدهند اما باید پرسید قوه قضاییه کجاست؟ اصلاً دادرسی برای فریادرسی بیماران باقی مانده است؟ یا باید از دست پزشکان بی اخلاق به خدا پناه ببریم؟

در خبرهای یکماه گذشته خواندیم آقای حمید جانقربان و خانم آزاده سجادیه، زن و شوهر پزشکی که در دادگستری اصفهان به پرونده آنها رسیدگی شده، بیش از ۶۰۰ هزار ایمپلنت تقلبی یا با کیفیت پایین رو با همکاری ارگانهای دولتی و ۳۰ میلیارد تومان رشوه دادن به پزشکان، در بدن بیماران کار گذاشته اند که حتی موجب عفونت شدید و فلج اندامی برخی بیماران شده است. اگر عدالتی باقی مانده؛ افکار عمومی منتظر معرفی و مجازات تمام پزشکان و مسئولان دولتی رشوه بگیر است.