نرمش یا مذاکره‌ای صورت گرفته‌است؟!

✍️امیدفراغت/روزنامه نگار

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از خبری بسیار دل گرم کننده خبر داد و گفت که این رویداد هر روز اتفاق نمی‌افتد. وی در ادامه افزود رهبران روسیه و آمریکا درباره مسائل ایران تبادل نظر کردند هر دو طرف بر ضرورت تلاش جمعی برای حفظ ثبات در منطقه و همچنین مقررات جهانی عدم گسترش تسلیحات هسته ای گفت و گو کردند. پیامِ این خبر کوتاه چیست؟

منطق این است که میانجی‌گری‌های سیاسی بدون نظر و اطلاعِ کشور مورد خطاب صورت نمی‌پذیرد و پیامِ واضح‌تر این است که ایران به قواعدِ نظم بین‌الملل احترام می‌گذارد چرا که هر گونه منافعی بدون مذاکرات پیدا و پنهان تحقق یافتنی نیست!

بنابراین ایران همواره در چنین فضایی زیست سیاسی داشته است و قابل کتمان هم نیست! اما گاه افرادی که خود را داعیه مهربان‌تر از مادر به حساب می‌آورند اجازه نمی‌دهند حکمت و مصلحت در سیاست خارجی پیاده شود و به تعبیری خون به دل می کنند و تعصباتِ بدون اقتضاء زمانی‌شان همواره به عنوان مانعی در راستای رُشد و توسعه واقعی است.

هر کشوری در نظام بین‌الملل آستانه تحملِ مشخصی دارد و نکته مهم این است که همواره در طول تاریخ آستانه صبر و تحملِ حاکمان با مردم متفاوت بوده است قاعدتا در یک نظام سیاسی مردم سالاری دینی که دین و سیاست با هم عجین است هوشمندی سیاست‌مداران باید در فضای رضایت عمومی کاربرد داشته باشد باید آداب حفظ و توسعه قدرت در نظام بین‌الملل را بدانیم که دانسته شده است چرا که مذاکرات پیدا و پنهانِ دیپلماسی و عمق بخشی استراتژیک دفاعی نیز در همین راستا بوده است اما بی گدار به آب زدن و روز افزون مشکلات و همچنین ضعیف و نحیف بودن باعث خواهد شد مورد سوء استفاده اقتصادی و …قرار بگیریم باید پذیرفت که جلبِ هر حمایتی توسعه آفرین نیست!

همان‌طور که ما بر اساس قواعد و منافع با کشورهایی مثل چین و روسیه مراوده داریم چین و روسیه هم بر اساس قواعد، منافع و نظم پیدا و پنهان بین الملل با کشورهایی مثل آمریکا، انگیلیس، فرانسه، آلمان و … مراوده دارند و ما نیز باید با سیاست‌ورزی متناسب، در تعامل و تقابل‌های آنان قربانی نشویم!

با وجود این که قدرت منطقه‌ای هستیم اما باید بپذیریم که چین و روسیه نیستیم! بنابراین آنان در کنار توجه به منافع کوتاه مدت، منافع بلند مدت برای شان در اولویت است و هر لحظه ممکن است بر اساس منافع خودشان، نوع بازی شان را تغییر بدهند و این هشداری ست که همواره باید به آن توجه داشت به همین دلیل است که کارشناسان سیاست خارجی مطلوب و معقول را در طول و اراده سیاست داخلی می دانند و به تعبیری باید سیاست داخلی و خارجی ارزش افزوده ایجاد کند.

گاه با پرداختِ هزینه‌های گزاف به نقطه‌ای می رسیم که با پرداختِ هزینه‌های مختصر نیز امکان پذیر بوده است! گاه برخی جوامع با تنِ رنجور و نحیف به مقصد می رسند گاه قبراق و چالاک به مقصد می رسند! گاه مراوده و روابطِ برخی جوامع بر اساسِ داشته‌های‌شان است و به تعبیری دستِ بالا را دارند و گاه نیز مراوده و روابط بر اساسِ نداشته‌ها و به نوعی به دلیل ناچاری و ناگزیری ست! بنابراین چنین واقعیت‌هایی به دلیل داده های فناوری و تکنولوژی برای همگان قابل تشخیص است و در این نقطه است که باورمندی‌ها شکل می گیرد!

بنابراین حکمرانان برای تصمیم سازی و تصمیم گیری متناسب با واقعیت های موجود باید در فضای ایمن ذهنی باشند! ایمنی ذهنی زمانی حادث می شود که مجموعهِ عواملِ تاثیرگذار کشور نیز جهان بینی واقعی داشته باشند و از جهان بینی شعاری فاصله بگیرند و به تعبیری بلند نظر باشند! برخی‌ها فقط خود و منافع شان را می‌بینند بدون آن که متوجه باشند مقبولیت شان چه مختصات و قواره‌ای دارد! سئوال پایانی این است به چه دلیل و دلایل برای برخی سیاسیون، انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا مهم است؟! پاسخ به این پرسش می تواند تصویر بهتری از فاصلهِ شعار تا واقعیت بدهد!

بیماری نمایشی پادشاه عربستان، فرش قرمز ظریف برای نخست‌وزیر عراق و در ادامه طراحی اولین سفر الکاظمی به ایران، سفر ناگهانی ظریف به مسکو و اعلام ابلاغ پیام مهم برای پوتین و امروز نیز انتشار خبر دلگرم کننده گفتگوی دو قدرت جهانی درباره ایران نشان از رایزنی‌هایی می‌دهد که بی‌شک برای بهبود امور بوده و برنامه‌هایی برای آن تعبیه شده‌است.