نرگس محمدی: نگران وضعیت برادران افکاری هستم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسدران، چهارشنبه دوم تیر ۱۴۰۰ گزارشی همراه با یک ویدیو کوتاه منتشر کرد تحت عنوان «واقعیت وضعیت اسفناک “برادران افکاری” در زندان را ببینید».

خبرگزاری تسنیم ادعا می‌کند که این تصاویر نحوه گذران زندان حبیب و وحید افکاری در زندان عادل‌آباد شیراز را نشان می‌دهند اما به هیچ روی نمی‌توان اطمینان داشت که افراد حاضر در ویدیو برادران افکاری باشند.

حتی اگر این تصاویر مربوط به برادران افکاری باشد، فیلم خبرگزاری تسنیم نشان می‌دهد که آنها منزوی از دیگر زندانیان هستند و در شرایط برابر با سایر زندانیان به‌سر نمی‌برند.

نرگس محمدی فعال حقوق بشر در یادداشت کوتاهی در اینستاگرام نسبت به وضعیت برادران افکاری ابراز نگرانی و اعلام خطر کرده است.

او در یادداشتی می‌نویسد:

فیلمبرداری‌های مخفیانه از زندانیان و نمایش آن از ۲۰:۳۰ یا خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای امنیتی، از جمله اقدامات غیراخلاقی، فریبکارانه و مذموم نهادهای امنیتی است که سازمان زندانها باید پاسخگو باشد.

چرا تسنیم به جای فیلمبرداری‌های مخفیانه و فریبکارانه از برادران افکاری، با حبیب و وحید مصاحبه نمی‌کند تا آنها خودشان شرایط نگهداری، شکنجه، اعتراف و اعدام نوید را توضیح دهند؟

نمایش این فیلم واقعیت را عیان کرد. برادران افکاری حتی در شرایط برابر با سایر زندانیان، حبس‌های ناعادلانه و ظالمانه‌شان را نمی‌گذرانند. آنها هنوز در چنبره نهادهای امنیتی گرفتارند. نمی‌توانند با سایر زندانیان در تماس باشند، کسی را ببینند، به فروشگاه و حیاط عمومی دسترسی داشته باشند، به کارگاه یا بهداری مراجعه کنند یا به دفتر زندان بروند.

کسی که زندان انفرادی و بند امنیت و همچنین بند عمومی را در زندان ها تجربه کرده، خوب می‌داند که شرایط نگهداری برادران افکاری خطرناک و نگران کننده است. به یک دلیل ساده: چرا برادران افکاری علی‌رغم گذراندن مرحله تحقیقات مقدماتی و محاکمه، در دوران محکومیتشان هم از چنگال ماموران نهادهای امنیتی در نمی‌آیند؟

به عنوان کسی که سه بار بازداشتگاه‌های امنیتی و حتی نظامی سپاه و اطلاعات را دیده و سالها در بندهای سیاسی و عادی حبس کشیده‌ام و به عنوان یک فعال حقوق بشر نسبت به وضعیت برادران افکاری نگران هستم و اعلام خطر می‌کنم.

فیلم تسنیم نمایش گرفتار آمدن حبیب و وحید در شرایط مافوق امنیتی است. سازمان زندانها باید پاسخ بدهد.