نشست عراقچی با هیات‌های نمایندگی کشورهای طرف مذاکره در وین/ جزییات این دیدارها فاش نشده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ عباس عراقچی، رییس هیات مذاکره‌کننده ایران در وین با همتایان اروپایی، چینی و روسی خود به طور جداگانه مذاکره کرد.

به گزارش وب‌سایت وزارت خارجه ایران، عباس عراقچی در روز جمعه، ۲۴ اردیبهشت (۱۴ ماه می) با رییس هیات مذاکره‌کننده چینی در وین دیدار و گفت‌وگو کرده است.

در این نشست که در محل اقامت عراقچی برگزار شده، طرفین به بررسی مذاکرات هسته‌ای وین و «برخی موضوعات حائز اهمیت» پرداخته‌اند.

روز جمعه همچنین نشستی چهارجانبه میان روسای هیات‌های ایران و سه کشور اروپایی برگزار شده است.

در گزارش وزارت خارجه جمهوری اسلامی آمده است که در روزهای گذشته رایزنی‌های هیات‌های ایران و گروه ۱+۴ «به صورت مستمر در سطوح و قالب‌های مختلف ادامه یافته است.»

عراقچی همچنین با انریکه مورا، معاون سرویس خارجی اتحادیه اروپا به طور جداگانه گفت‌وگو کرده است.

بر اساس این گزارش، چند جلسه کارگروه هسته‌ای و همچنین چند نشست کارشناسی ایران و سه کشور اروپایی «در حوزه رفع تحریم» تشکیل شده است.

اعلام حمایت روسیه و چین

وبسایت وزارت خارجه ایران در گزارش دیگری به گفت‌وگوهای فشرده روسای هیات‌های ایران، روسیه و چین در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در روز چهارشنبه اشاره کرده است.

بر اساس این گزارش، حاضران در جلسه به «بررسی و هماهنگی مواضع سه کشور در مذاکرات» پرداخته‌اند و در باره «برخی موضوعات حائز اهمیت در زمینه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای» رایزنی کرده‌اند.

وزارت خارجه ایران تاکید کرده است:‌ «در این نشست، نمایندگان روسیه و چین ضمن یادآوری نقش فعال ایران در پیشرفت گفت‌وگوها، بار دیگر بر حمایت خود از رفع موثر تحریم‌ها علیه مردم ایران تأکید کردند. سه کشور همچنین تسریع پیشرفت در گفت‌وگوها را خواستار شدند.»

ایالات متحده آمریکا در مذاکرات وین به صورت غیرمستقیم حضور دارد.