نشست مطبوعاتی مشترک اردوغان و ارسین تاتار

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماردوغان ۱۵ نوامبر به جمهوری ترک قبرس شمالی سفر می‌کند

به گزارش ت رت فارسی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست مطبوعاتی مشترک با ارسین تاتار رئیس جمهوری ترک قبرس شمالی در آنکارا با بیان این که پارامترهای سیاسی موجود در نیم قرن گذشته در زمینه حل مسئله قبرس کارساز نبودند، گفت: موضع منفی بخش روم‌نشین قبرس در مورد این موضوع محرز است. ترکیه خواستار یک راهکار عادلانه، مستمر و پایدار برای این مسئله است.

اردوغان با اشاره به این که در دیدار با تاتار تحولات اخیر در مدیترانه شرقی را نیز مورد ارزیابی قرار داده‌اند، گفت: ترکیه در این زمینه گام‌های سازنده‌ای با درک مسئولیت پذیری برداشته است. اما تلاش‌های ترکیه به تنهایی کافی نیست. ناموفق بودن مذاکرات قبرس صرفا به خاطر موضع ناسازگار بخش روم‌نشین در ۵۰ سال گذشته است. بخش روم‌نشین قبرس با غصب حاکمیت جزیره خواهان تقسیم قدرت با ترک‌های قبرس نیست.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: حل مسئله قبرس تنها با تکیه بر واقعیت‌های آن ممکن خواهد شد. به همین دلیل راهکار دو دولتی باید بر پایه این واقعیت‌ها مورد بررسی قرار بگیرد.

ارسین تاتار رئیس جمهوری ترک قبرس شمالی نیز در این نشست گفت: پیشنهاد ترکیه برای برگزاری کنفراس پنچ جانبه در مورد جزیره قبرس آخرین فرصت برای حل این مسئله است.

ارسین تاتار رئیس جمهوری ترک قبرس شمالی که پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری قبرس ترک شمالی، در نخستین سفر رسمی‌اش به آنکارا سفر کرده است، گفت: علی رغم مخالفت ما با پیش شرط پایان یافتن حضور نظامی ترکیه در جزیره به عنوان یک کشور ضامن، این پیش شرط همواره در میز مذاکره مطرح می‌شود.

تاتار همچنین در زمینه تحولات اخیر در مدیرانه شرقی گفت: پیشنهاد برگزاری یک کنفرانس با حضور جمهوری ترک قبرس شمالی بسیار سازنده و واقع گرایانه است. ما به حق هیچ کس چشم نداریم، اما به پایمال شدن حق و حقوق ملتمان نیز به هیچ وجه رضایت نمی‌دهیم.

اردوغان در پایان این نشست مطبوعاتی اعلام کرد که ۱۵ نوامبر به جمهوری ترک قبرس شمالی سفر خواهد کرد.