نصف بودجه کشور در جیب قاچاقچیان مواد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ گردش مالی مواد مخدر در کشور به ارقامی افسانه ای می رسد و قاچاقچیان با حاشیه امن ناننوشته در حال جابجایی مالی نصف بودجه کشور هستند

محمد ترحمی مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفته امروزه در حالی دسترسی به تریاک محدود شده که دستیابی به روان گردان صنعتی شیشه با ماده تشکیل دهنده «مت آمفتامین» با قدرت توهم زایی قوی، افزایش می‌یابد و افغانستان درصدد تولید شیشه ارزان برای مردم است.

وی با بیان اینکه قیمت ماده روان گردان شیشه ارزان شده است، ادامه داد: علت کاهش شدید قیمت شیشه چیست؟ آیا نرخ پیش ساز‌ها کاهش یافته یا افغانستان پیش ساز تولید می‌کند؟ افغانستان برای تولید یک کیلوگرم هروئین به ۲۰ کیلوگرم «انیدرید استیک» نیاز دارد.

مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور بیان کرد: افغانستان «انیدرید استیک» را چگونه به دست می‌آورد؟ آیا جز این است که هواپیما‌های نظامی آمریکا از بنادر کشور‌های عربی برای این کشور تانکر تانکر «انیدرید استیک» می‌آوردند.

مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: دست‌های مافیای مواد مخدر اسم‌ها و روش‌ها را عوض می‌کند؛ با شنیدن اسم «گُل» به انسان حس خوب دست می‌دهد چرا که گل سمبل و نماد مهربانی است بنابراین دشمنان برای رخنه مواد مخدر به دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها این اسم مبارک را جایگزین «بَنگ» کردند.

مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: بر اساس پرتکل، علت حضور نظامی در افغانستان تغییر این کشور از حالت جنگ و خرابی به توسعه یافتگی است و در این راستا ۵۰ برابر کشت مواد مخدر افزایش یافت و الگوی ترانزیت از تریاک به هروئین تبدیل شد.

ترحمی افزود: بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان نه تنها کنترل نمی‌شود بلکه با حضور آمریکایی‌ها ۵۰ برابر به تولید موادمخدر در این کشور افزوده شده است.

مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفته ۱۶۷ هزار میلیارد تومان گردش مالی مواد مخدر است در حالی که بودجه کشور ۴۰۸ هزار میلیارد تومان اعلام می‌شود.