نظر رئیس هیات داوران مسابقه «جوایز عکس استانبول ۲۰۲۱» درباره آثار برگزیده

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرئیس هیات داوران مسابقه عکس «Istanbul Photo Awards» سال ۲۰۲۱ آثار برگزیده این دوره از مسابقات را در نوع خود بی نظیر خواند.

به گزارش آناتولی ، ماریون مرتنس، رئیس هیات داوران مسابقه «جوایز عکس استانبول» (Istanbul Photo Awards) سال ۲۰۲۱ که همه ساله از سوی خبرگزاری آناتولی برگزار می‌شود، آثار برگزیده این دوره از مسابقات را در نوع خود بی نظیر خواند.

نتایج هفتمین دوره این مسابقه در ۱۱ می سالجاری اعلام و محمد شجاخان از بنگلادش با عکس «مهر مادری» موفق به کسب جایزه عکس سال شد. این عکس از میان ۱۵ هزار عکس ارسالی انتخاب شد.

یوری کورتز، عکاس خبری خبرگزاری فرانسه با عکس مربوط به زندانیان زندان کوئزالتپکیو در کشور السالوادور نیز در بخش «تک عکس خبری» جایزه نفر دوم را از آن خود کرد.

همچنین پتروس گیاناکوریس، عکاس خبری خبرگزاری آسوشیتدپرس جایزه دوم تک عکس خبری را با عکسی از پناهجویان حاضر در یونان به خود اختصاص داد.

ماریون مرتنس، رئیس هیات داوران این دوره از مسابقات در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی درباره آثار برندگان نهایی هفتمین دوره مسابقه بین المللی جوایز عکس استانبول «Istanbul Photo Awards 2021» که به همت خبرگزاری آناتولی برگزار می‌شود، اظهار داشت: زیباترین ویژگی «Istanbul Photo Awards» این است که هر سال به شما فرصت منجمد کردن زمان و اینکه طی ۱۲ ماه گذشته چه اتفاقاتی در جهان رخ داده است را به شما می‌دهد.

وی که برای پنجمین سال در هیات داوران این مسابقات حضور دارد، افزود: مسابقات عکس زیادی در سراسر جهان برگزار می‌شود اما ویژگی «Istanbul Photo Awards» این است که عکاسان و آثار زیادی از نقاط بیشتر جهان در آن شرکت می‌کنند.

مرتنس درباره عکس «مهر مادری» اثر محمد شجاخان عکاس بنگلادشی که به عنوان اثر برتر این دوره از مسابقات انتخاب شد، اظهار داشت: آن یک عکس قوی و تاثیرگزار بود. قدرت این اثر ناشی از دربر داشتن همزمان بعد خبری و عنصر انسانی در خود است.

رئیس هیات داوران این دوره مسابقه «جوایز عکس استانبول» با بیان اینکه این عکس مخاطب خود را تحت تاثیر قرار می‌دهد، افزود: این عکس به صورت سیاه و سفید و با پشت زمینه مات گرفته شده و این ویژگی‌ها باعث تاثیر بیشتر اثر شده است.

وی با اشاره به ویژگی‌های انسانی این عکس گفت: من فکر می‌کنم نکته جالب در مورد عکس این است که ما چیز زیادی نمی‌بینیم. چون بسیار نزدیک است. بنابراین شما واقعا نمی‌دانید این کدام کشور است. در واقع درک این عکس بیشتر مربوط به ارتباط با آن است. مادر، یک قلب و یک گل وجود دارد. من فکر می‌کنم همه اینها (نمادهای) جهانی هستند. مگر نه؟ “

مرتنس همچنین با ارزیابی عکس یوری کورتز، که مقام دوم را در گروه خبر به دست آورده و از زندان «Quezaltepeque» در السالدور گرفته شده، گفت: گرفتن این عکس از زندانی که اعضای باندهای خطرناک در آن زندانی‌اند، بسیار دشوار است. “دسترسی” ملاک مهمی برای عکاسی خوب محسوب می‌شود.

وی افزود: “شما به عنوان یک عکاس، مسیر و استعداد خاص خود را دارید، اما یکی از اصول عکاسی قرار گرفتن در مکان و زاویه مناسب است. همه ما توافق داریم که عکس یوری کورتز و دسترسی (به زندان) در آن عالی است.

مرتنس همچنین با ارزیابی عکس اول برگزیده در بخش ورزش که هواداران یک تیم ورزشی در جمهوری چک را که به دلیل محدویدیت‌های کرونایی امکان رفتن به استادیم ندارند، به تصویر کشیده، گفت: این “یک عکس انسانی” است. دو عکس برتر دیگر بخش ورزشی نیز یکی تصویر دو موتورسوار و دومی ورزشکاری است که به مانند صخره نوردان از چوب‌ها بالا می‌رود، دارای زیبایی بصری و ورزشی هستند.

گفتنی است جوایز هیئت داوران و عکس‌ها را می‌توانید در وب سایت (http://istanbulphotoawards.com) مشاهده کنید.