نفوذ امنیتی در ایران تا کجاست؟

✍️علی رضا تقوی نیا

ظهر روز جمعه ۷ آذرماه دانشمند و پدر برنامه هسته ای ایران در شهر آبسرد دماوند ترور می شود.

دکتر محسن فخری زاده به همراه همسر و فرزندانش به خانه مادر خانمش در شهر رستم کلا برای صرف ناهار می رود .

رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و همراهانش که ۲ نفر محافظ و یک راننده در خودروی جلو و همسر و فرزندانش در اتومبیل دیگری سوار بوده اند .

بر اساس اطلاعاتی که نگارنده کسب کرده در حین بازگشت، مهاجمان مسلح که جمعا حدود ۱۲ نفر بوده اند ( شامل ۲ خودرو و ۴ موتور سوار) یک دستگاه نیسان باری آبی رنگ حامل مواد شدیدالانفجار را در مسیر کاروان منفجر ساخته و مبادرت به تیراندازی به خودروی دکتر فخری زاده می نمایند. این دانشمند اتمی در اثر این سوء قصد مسلحانه زخمی شده و در بیمارستان به شهادت می رسد.

تصاویر منتشر شده نشان می دهد سرعت عمل تروریست ها و عدم آمادگی تیم محافظ به حدی بوده که محافظان نتوانسته اند در برابر آنها واکنش خاصی داشته باشند و درون خودرو مورد اصابت پیاپی قرار گرفته بودند.

در این خصوص ذکرچند نکته به نظر کاتب سطور می رسد .

۱ _ انتقال ، پشتیبانی و هدایت ۱۲ نفر تروریست آنهم در نزدیکی پایتخت ایران اصلا چیز کوچکی نیست که بتوان از آن به راحتی عبور کرد. عملیات تروریستی دیروز نشان داد رژیم اسرائیل زیر ساخت امنیتی قوی در ایران دارد که در روز روشن یک عملیات موفق را انجام داده و بلافاصله همگی سالم می گریزند .

۲ _ در ترورهای گذشته ، موساد از حدود ۲ نفر برای عملیات استفاده می کرد لکن فراهم کردن این تعداد تروریست و پذیرفتن ریسک آن نشان دهنده اهمیت استراتژیک حذف شهید فخری زاده برای دولتمردان صهیونیست است.

۳ _ سازمان جاسوسی اسرائیل احتمالا هیچگاه ریسک فرستادن مامورانش به ایران را نخواهد کرد و به جای آن از نیروهایی با ملیت ایرانی برای ماموریت های اینچنینی استفاده می کند. با انگیزه ترین افراد برای موساد ، معارضین نظام جمهوری اسلامی و گروههای تروریستی که در درون کشور سازمان و ریشه دارند خواهد بود. سازمان مجاهدین خلق ، پژاک ، تحریر العربی و … می توانند جزو گزینه ها باشند.

۴ _ قبل از ترور شهید فخری زاده ، ایهود اولمرت و بنیامین نتانیاهو نخست وزیران سابق و فعلی رژیم اسرائیل، در رسانه ها اسم این دانشمند اتمی را به زبان آورده و او را تهدید به ترور می کنند .

چرا محافظان چنین شخصیت تا این اندازه مهم و حساسی که رسما و علنا به ترور تهدید می شود اندک بوده و خودروی ضد گلوله برای حفاظت از او تخصیص داده نشده است ؟

۵ _ تیم تروریستی موساد از کجا می دانسته که این دانشمند اتمی قرار است روز جمعه به شهر رستم کلا برود و اطلاعات دقیق مسیر بازگشت وی را از کدام منبع کسب کرده است ؟

۶ _ پس از انجام عملیات، این تعداد فرد مسلح چگونه فراری داده شده و به کجا رفته اند ؟

در نهایت اعتقاد نویسنده متن بر این بوده که مسئله نفوذ در ایران بسیار پیچیده و گسترده است و بدون تعارف باید آن را در سطوح مختلف جستجو کرد .