نماینده سازمان ملل در امور یمن خواهان تحقیق در مورد تلفات حملات هوایی شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممارتین گریفیث، نماینده سازمان ملل در امور یمن روز پنجشنبه ۲۶ تیر خواهان انجام تحقیقات شفاف در مورد حملات هوایی روز چهارشنبه شد که بر اثر آن ۱۱ غیرنظامی در استان الجوف کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی هشدار داد که تشدید مجدد درگیری‌های مسلحانه اقدامات سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ پنج ساله در یمن را دشوارتر می‌کند.

با وجود شیوع ویروس کرونا و شرایط اسفبار یمن که سازمان ملل آن را بزرگترین فاجعه بشری جهان اعلام کرده وضعیت امنیتی در این کشور باری دیگر رو به وخامت گذاشته است.

حملات هوایی روز چهارشنبه در استان الجوف سومین مورد از این حملات طی هفته‌های اخیر است. ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی گفته است که در مورد کشته شدن غیر نظامیان در این حملات و همینطور حملات هوایی دیگری که چند روز پیش در ناحیه حاجیه روی داد تحقیق خواهد کرد.

مارتین گریفیث، نماینده سازمان ملل در امور یمن در توئیتی نوشت: «ما حملات هوایی روز چهارشنبه در الجوف را محکوم می‌کنیم. یک تحقیقات کامل و شفاف باید انجام شود.»

دفتر هماهنگی فعالیت‌های بشردوستانه سازمان ملل در یمن اعلام کرده که حداقل ۱۱ غیرنظامی در حملات هوایی روز چهارشنبه کشته شده‌اند.

اداره بهداشت شورشیان حوثی ابتدا برآورد کرد که بر اثر بمباران منازل مسکونی ۹ نفر از جمله دو کودک کشته شده‌اند ولی مدتی بعد تعداد تلفات را ۲۴ نفر اعلام کرد.

شورشیان حوثی اخیرا حملات پهپادی و موشکی به اهدافی در خاک عربستان سعودی و عملیات زمینی خود را تشدید کرده و ائتلاف به رهبری عربستان سعودی نیز با حملات هوایی به حملات حوثی‌ها پاسخ می‌دهد.

تعدادی از مجروحان این حملات هوایی از جمله کودکان به بیمارستان صنعا که در کنترل حوثی‌هاست منتقل شده‌اند. به گفته یکی از کارکنان بیمارستان، یک نوزاد ۱۵ روزه به دلیل جراحت شدید جان خود را از دست داد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی که از ابتدای جنگ یمن به کشتن غیرنظامیان و زخمی کردن کودکان در یمن متهم شده ماه گذشته از فهرست سیاه سازمان ملل متحد حذف شد.

متحدان غربی ریاض از جمله آمریکا و بریتانیا از نظر تسلیحاتی و اطلاعاتی به این ائتلاف کمک می‌کنند.

از مارس سال ۲۰۱۵ که این ائتلاف در حمایت از دولت یمن و برای جلوگیری از پیشروی‌های شورشیان حوثی وارد جنگ شد تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر در جنگ یمن کشته شده‌اند.

مارتین گریفیث با هدف از سرگیری مذاکرات صلح که در دسامبر ۲۰۱۸ متوقف شد گفت‌وگو با طرف‌های درگیر برای برقراری آتش‌بس و ایجاد اعتماد را از سر گرفته است.

جنگ یمن نبردی نیابتی بین ایران و عربستان سعودی تلقی می‌شود هر چند شورشیان حوثی بر استقلال خود تاکید کرده و می‌گویند با یک سیستم فاسد مبارزه می‌کنند.