نماینده اروپا در مذاکرات برگزیت: بریتانیا تا ماه اکتبر باید توافق کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممیشل بارنیه می‌گوید دولت بریتانیا تاکنون انعطاف و خلاقیت کافی برای حل مشکلات نشان نداده، اگرچه رسیدن به توافق هنوز هم ممکن است.

نماینده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، موسوم به برگزیت، دولت بریتانیا را به تسریع در مذاکرات و رسیدن به توافق فراخواند.

میشل بارنیه روز چهارشنبه ۱۲ شهریور گفت برای رسیدن به توافق تجاری با بریتانیا تا ضرب‌الاجل آخر اکتبر (ماه آینده میلادی)، دولت بریتانیا باید در رابطه با درخواست‌های اتحادیه اروپا در زمینه تضمین رقابت آزاد، موضوع ماهی‌گیری و اختلافات دیگر به توافق برسد.

از زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ماه ژانویه امسال مذاکرات در زمینه تجارت و سایر جنبه‌های مناسبات دو طرف پیشرفت چندانی نداشته و هر یک از طرفین دیگری را به عدم سازش متهم می‌کند.

مهلت زمانی موسوم به «دوره انتقالی» در پایان سال جاری میلادی تمام خواهد شد و جنبه‌های مهم مناسبات دو طرف باید تا قبل از این مهلت مشخص شود.

آقای بارنیه می‌گوید دولت بریتانیا تاکنون انعطاف و خلاقیت کافی برای حل مشکلات نشان نداده؛ اگرچه رسیدن به توافق هنوز هم ممکن است.

او افزود: بریتانیا در مورد همه این موضوعات موضع ناامیدکننده‌ای داشته است.

به گفته نماینده اروپا در مذاکرات برگزیت، اینها موضوعات فنی نیستند و شغل و زندگی هزاران اروپایی وابسته به نتیجه توافقات است.

یک مقام بریتانیا که نام او فاش نشده است، در واکنش به اظهارات بارنیر، موضع او را گمراه‌کننده خوانده است.

بورس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، نیز روز سه‌شنبه از عدم پیشرفت مذاکرات برگزیت ابراز نارضایتی کرد.

آقای جانسون گفته بود برخی موضوعات مانند حق و حقوق ماهی‌گیری هنوز میان بریتانیا و اتحادیه اروپا حل نشده است و به نظر می‌رسد هیچ‌کدام از طرفین حاضر به اعطای امتیاز نباشند.

او گفت مذاکرات دشوار است اما توافق هنوز هم ممکن است.