نماینده تندرو مجلس دهم هم منتقد عملکرد مجلس یازدهمی‌ها شد / نقوی‌حسینی: می‌خواهند افراد خاص وارد انتخابات شوند / به مجلس دهم ایراد گرفتند که کار مهم‌تری از قانون انتخابات ندارید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ نماینده ورامین در مجلس دهم با اشاره به طرح اصلاح قانون انتخابات گفت: هر کسی در هر جایگاهی می‌تواند کاندیدا شود اما‌ طرح‌ چنین‌ موضوعاتی همان شائبه را در ذهن مردم ایجاد می‌کند که می‌خواهند، کاندیدا مورد نظر آنها در انتخابات باشند.

سید حسین نقوی حسینی، نماینده ورامین در مجلس دهم، در رابطه با طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم در سطح جامعه از طرح قانون اصلاح انتخابات ریاست جمهوری که در مجلس و بین نمایندگان بررسی می شود، اصلا خوشحال نیستند و بیشتر از این طرح ناراحتند زیرا این مجلس که لقب انقلابی به آن داده شده، در شرایطی که مردم گرفتار مسایل معیشتی، اقتصادی و کرونا و موانع تولید هستند، در عوض پرداختن به این موضوعات حیاتی اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را در دستورکار خود قرار داده است. 

او ادامه داد: همین آقایان به مجلس دهم انتقاد شدید داشتند. خاطرم هست در مجلس دهم که اصلاح قانون انتخابات مجلس را در دستور داشتیم این آقایان و این جریان سیاسی اعتراض می کردند که مجلس کار مهمتر از این ندارد چرا در عوض پرداختن به مشکلات ملت، درصدد اصلاح قانون انتخابات مجلس است و اکنون همان افراد به مجلس آمده و با صرف زمان زیاد این مسائل را اعم از سن، وِیژگی های مطرح شده و نظامی بودن یا نبودن فرد را بررسی می کنند. در حال حاضر ما ۱۲ دوره ریاست جمهوری برگزار کردیم و یک دوره دیگر هم برگزار می کردیم، ضرورتی نداشت.  

نماینده پیشین مجلس گفت: ارایه و طرح بعضی از پیشنهادات در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری خیلی عجیب و غریب است. مقام معظم رهبری بر روی یک دولت جوان انقلابی تاکید می کنند ولی این آقایان کف سن را ۴۰ سال می گذارند، نمی دانم این ۴۰ سال با آن جوان انقلابی چقدر سازگاری دارد و در تناسب است و یا مسایل دیگری که پیشنهاد می شود و رأی نمی آورد. پیشنهادهای عجیب و غریبی مطرح می شود و انتخابات را به سمت محدودتر شدن پیش می برد. وقتی شورای نگهبان نظارت استصوابی دارد و تعیین صلاحیت براساس استصواب فرد انجام می شود بنابراین حاشیه زدن و تحدید کردن چقدر ضرورت دارم، نمی دانم.

او در پاسخ به این سوال که برخی می گویند، این طرح نمایندگان بیشتر برای کاندیدا مدنظر خودشان است، اظهار  کرد: استنباط مردم همیشه همین طور است. مردم استنباط می کنند که باز انتخابات ریاست جمهوری شد و این جناح ها در مجلس اکثریت را دارند و می خواهند، قوانینی را تصویب کنند که جناح مقابل نتواند در صحنه حضور یابد. یادم هست اصلاح قانون انتخابات مجلس که در دستور کار قرار داشت فضای مجازی و نظرات کارشناسی کاملا تند و منتقدانه بود، برداشت جامعه به این شکل است. اکنون هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم و ۶ ماه دیگر مانده و اسفندماه، ثبت نام شروع می شود و حالا ما در این مدت بیاییم تبصره بزنیم و محدودیت درست کنیم چنین محدودیت های چه ضرورتی دارد. 


او در رابطه با طرح استعفا روسای قوه مقننه و قضاییه و مخالفت نمایندگان گفت: هر کسی در هر جایگاهی می تواند کاندیدا شود اما‌ طرح‌ چنین‌ موضوعاتی همان شائبه را در ذهن مردم ایجاد می کند که می خواهند، کاندیدا مورد نظر آنها در انتخابات باشند و بقیه نباشند. به عنوان عضوی از این جامعه باید بگویم می خواهند یک محدودیتی  ایجاد کنند تا افراد خاص وارد شوند.

او‌ در رابطه با نظر شورای نگهبان به این طرح گفت: شورای نگهبان به خیلی از این موارد ایراد می گیرد به جهت اینکه قانون باید در چهارچوب قانون اساسی تصویب شود و تشخیص عدم مغایرت آن با شورای نگهبان است. در قانون اساسی خیلی از این موارد نمی گنجد، قطعا شورای نگهبان رد می کند و آنها را مغایر قانون اساسی می داند.