نماینده مجلس: ایران در عدم سقوط دولت اردوغان در کودتا نقش داشت/ ایرانی‌ها مسوول «گستاخی»های ترکیه هستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممجتبی یوسفی، نماینده اهواز در مجلس گفته ایرانیان در فاصله سال های ۱۳۹۷تا ۱۳۹۹بیش از ۷ میلیارد دلار ارز برای خرید خانه به ترکیه برده و با این کار اقتصاد این کشور را از ورشکستگی نجات دادند.

این نماینده مجلس در توییتر خود ایرانیانی که در ترکیه ملک خریده اند را مسوول «گستاخی»های ترکیه دانسته و نوشته است: «پس از نقش ایران در عدم سقوط دولت اردوغان در کودتا، این بار ایرانیان با خرید ملک، ترکیه را از ورشکستگی نجات دادند. از ۹۷ تا ۹۹ معادل ۷ میلیارد دلار ارز برای خرید ملک در ترکیه از کشور خارج شده است. هزینه گستاخی‌های اخیر را برخی از ایرانیان پرداخت کرده‌اند.»

اشاره این نماینده مجلس به کودتای سال ۲۰۱۶ در ترکیه است که در جریان آن بخشی از ارتش ترکیه کوشید حکومت این کشور را در دست بگیرد.

مجتبی یوسفی درباره نقش ایران در ناکامی این کودتا توضیحی نداده است.

دولت ترکیه طی ۲ سال گذشته و برای جذب بیشتر سرمایه های خارجی قوانین اعطای اقامت خود را تغییر داده و از شرط خرید ۱ میلیون دلار ملک به خرید ۲۵۰ هزار دلار واحد مسکونی رسانده است.

بر اساس این قوانین، هر شهروند خارجی که ملکی به ارزش دستکم ۲۵۰ هزار دلار را در ترکیه خریداری کند، شهروندی این کشور را دریافت می کند.

طی سال‌های اخیر شهروندان ایرانی از جمله پرشمارترین خریداران خارجی خانه در ترکیه بوده‌اند و بر اساس آمارها در یک سال گذشته ایرانی ها در صدر آمار شهروندان خارجی خریدار املاک در ترکیه بوده اند و بیش از ۵هزار واحد مسکونی خریداری کرده اند.

دولت جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۸ مجوز اقامت پنج‌ساله برای خارجی‌ها در ازای سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری بلندمدت ۲۵۰ هزار دلاری را تصویب کرد اما حتی یک مورد تقاضا هم در این چهارچوب صورت نگرفت.