نماینده مجلس: در زمینه رفع خشونت موفق نبوده ایم ایران در زمینه خشونت کمّی، جزو چند کشور رده بالای جهان است

نگام ، اجتماعی – سلمان خدادادی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس کشور طی اظهاراتی اعلام کرد: یکی از مهمترین موضوعاتی که در دستور کار نهادهای ۱۸ گانه نظام قرار گرفته است مساله خشونت است.

 

سارا آکالین

این نهادهای ۱۸ گانه نشان می دهد که حداقل ۱۸ حوزه در ایجاد خشونت دخیل هستند و هر کدم از این ها باید از بعد خوشان در راه رفع این مشکات اقدام کنند و نزدیک به سه سال است ک با دستور رهبر نهادهای مختلف نظام، اقدامات خود را در راستای مبارزه با آسیب های اجتماعی آغاز کرده اند و بر اساس آخرین پژوهش هایی که انجام شده در برخی از شاخص ها موفقیت های بوده است اما در برخی از شاخص ها هنوز موفقیتی کسب نکرده ایم؛ ازجمله آن ها خشونت، اعتیاد یا در بعضی از استان ها طلاق است.
وی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در مورد جایگاه ایران در بین کشورهای دنیا از لحاظ آمار خشونت و نزاع های خیابانی گفت: در دنیا در زمینه خشونت کمّی، جزو چند کشور رده بالای جهان هستیم.

خدادادی در مورد افزایش نزاع های خیابانی و به دنبال آن افزایش مراجعه مردم به پزشکی قانونی در سه ماهه نخست سال جاری، گفت: در آسیب های اجتماعی علاوه بر موارد متعددی که مطرح است ۵ مورد در چند سال اخیر بنا به دلایل مختلف از درصد بالایی برخوردار بوده و به نوعی در کشور نمود غیر طبیعی داشته است. یکی از این ۵ مورد خشونت است، به عبارتی خشونت در کنار مواردی مانند طلاق، حاشیه نشینی، اعتیاد جزو موارد است که در اولویت رسیدگی یا پیش گیری قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در واقع ریشه این موضوع مربوط به چند ماه گذشته نیست، منتها آمار در ماه های اخیر افزایش پیدا کرده و در دوره طولانی مدت نیز خشونت در چند سال اخیر از حد نرمال خود بالاتر بوده است.
این نماینده مجلس تصریح کرد: بر اساس نظر روانشناسان و مطالعات علمی، ریشه خشونت و نزاع های خیابانی در مشکلات عصبی و روانی از مشکلات اجتماعی و خانوادگی ناشی می شود؛ یعنی فرد ذاتاً این گونه نیست و این اتفاقات بیرونی است که او را ناخوداگاه وادار به واکنش می کند.
وی افزود: مثلاً شما اگر با اکثر کسانی که دچار نزاع خیابانی شده اند صحبت کنید می بینید که پشیمان هستند و اعتقادی به کاری که کرده اند ندارند. به عبارتی این ها انسان های عادی هستند که ذاتاً دچار اختلالات روانی نیستند و در لحظه دچار این عصبانیت شده اند که متاسفانه ما موارد متعددی و زیادی داشته ایم که همین نزاع ها منجر به قتل هم شده است.
خدادادی تاکید کرد: بر اساس همین مطالعات بخش قابل توجه دیگری از این نزاع ها به مسائل مادی و فقر برمی گردد؛ وقتی که کار و نیازهای مردم متناسب با توان جسمیشان نیست یا وقتی بیشتر از حد توانشان بیشتر کار می کنند اما درآمد کمتری به دست می آورند، آنقدر فشار بالا می رود که فی نفسه زمینه درگیری در فرد به وجود می آید و با کوچکترین برخوردی از کوره در می روند.

1 دیدگاه برای «نماینده مجلس: در زمینه رفع خشونت موفق نبوده ایم ایران در زمینه خشونت کمّی، جزو چند کشور رده بالای جهان است»

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.