نماینده مجلس: روس‌ها قابل اعتماد نیستند ، روسیه و چین تمایل دارند هر کشوری به غیر از آن‌ها تحت فشار ترامپ و آمریکا قرار گیرد

 

نگام ، بین الملل _ به موازات اظهارات برخی نمایندگان مجلس ایران که از خیانت های روسیه علیه ایران انتقاد کرده اند، عزت الله یوسفیان ملا، دیگر نماینده مجلس نیز در اظهاراتی مهم به نقد از روسیه پرداخته و این کشور را غیر قابل اعتماد خوانده است.

 

سارا آکالین

یوسفیان ملا  در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفته است «نباید ساده انگاری کنیم و همه تخم مرغ‍‌های خود را در سبد دیگر کشورها بگذاریم تا در نهایت روسیه یا چین در عرصه بین‌الملل اقدام ساده‌ای را در جهت خواسته‌های ایران انجام دهند».
این نماینده مجلس در ادامه تصریح کرده است: روس‌ها قابل اعتماد نیستند و حتی در برخی موضوعات مانند حفظ برجام، اروپایی ها بیشتر قابل اعتماد هستند.

او افزود: آمریکا در مساله کره شمالی با اینکه متوسل به روسیه و چین شدند، اما این ۲ کشور تمایلی نداشتند که وارد مذاکره با کره شمالی شوند زیرا تمایلی به بهبود روابط کره شمالی و آمریکا نداشتند و تنها در سفری نیم بند و بسته از رهبر کره شمالی دعوت کردند. وقتی که کره شمالی در مسیری قرار گرفت که امکان خروج نام کره شمالی از صدر لیست دشمن‌های آمریکا و ترامپ، وجود داشت، روسیه و چین سریع از کره شمالی دعوت کردند تا به کشور آن‌ها سفر کند.
این نماینده مجلس ادامه داد: مذاکرات قبلی چین با کره شمالی را وقتی با مذاکرات اکنون ۲ کشور ملاحظه می‌کنید که بسیار جدی پیگیری می‌شود، تمایل آن‌ها مبنی بر اینکه بهتر است کره شمالی همچنان در صدر دشمنان ترامپ قرار گیرد تا گزندی از ترامپ به روسیه و چین نرسد، مشخص می‌شود.
یوسفیان ملا تصریح کرد: این یک واقعیت است که روسیه و چین تمایل دارند هر کشوری به غیر از آن‌ها تحت فشار ترامپ و آمریکا قرار گیرد، زیرا می‌دانستند اگر کشورهای دیگری در صدر لیست دشمنی آمریکا قرار گیرند، ترامپ کمتر روی روسیه و چین تمرکز دارد.
پیش از این غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس درباره رفتارهای اخیر روسیه در مورد دیدارهای مقام‌های روس با اسرائیل درباره آینده سوریه و حضور مستشاران ایرانی در این کشور و اقدامات اخیر در اجلاس اوپک و تلاش‌ها برای افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت طی خبری فاش کرد که «ما کدهای بسیاری داریم که روسیه در موارد متعدد ایران را جا گذاشته است. آنها به اصطلاح خودشان به دنبال منافع ملی‌شان هستند».
او گفت: نکته اینجاست که روسیه هیچ‌وقت در محافل بین‌المللی و صحنه‌های حساس بر خلاف اظهارات برخی افراد و به اصطلاح تعارف‌های آنان، امتحان خوبی پس نداده است.
این نماینده مجلس با گلایه از برخی دلبستگی‌های جناح‌های داخلی به روسیه گفت: من نمی‌دانم چرا برخی از گفتن این حرف و حقایق امتناع می‌کنند اما نکته اینجاست که ما باید به روس‌ها گوشزد کنیم که اگر همسایه خوبی برای آنها هستیم، این خوبی باید به صورت متقابل و دو طرفه باشد نه روابط یک‌طرفه و یک‌سویه و تندترین نقد توسط بهروز بنیادی، نماینده مردم کاشمردر مجلس صورت گرفت که او صراحتا در نطق علنی در صحن مجلس از نزدیکی روسیه و سوریه انتقاد کرده و گفت “امروز شاهد این هستیم که با تمام وقاحت (بشار) اسد وزنه همنوایی خود با (ولادیمیر) پوتین را سنگین تر کرده و حتی حضور شهیدان مدافع حرم را در سوریه کمرنگ و بعضا کتمان می‌کند. دور نیست که این دو مهره سیاسی، ما را در راه منافع خود و بزودی برای (بنیامین) نتانیاهو (نخست وزیر اسرائیل) و ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) قربانی کنند.