نماینده مجلس: ما باید استراتژی نزدیکی به شرق و چین را تقویت کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ابراهیم عزیزی نماینده شیراز در مجلس در مورد سند همکاری ۲۵ساله ایران و چین گفت: کلیه موافقتنامه‌هایی که تعهدآور باشند باید به تصویب مجلس برسد. در مورد قرارداد ۲۵ساله با چین تاکنون هیچ متنی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که متکلف بررسی این موضوعات است ارائه نشده است لذا کمیسیون امنیت ملی در جریان این موضوع به شکلی که مطرح شد نیست البته آقای ظریف توضیحاتی دررابطه بااین توافقنامه دادند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: موضوع ارتباط با چین و شرق برای ما از عمق راهبردی برخوردار است و اگر بتوانیم سیاست نزدیکی به شرق را در مقابل این گستاخی های غرب توسعه دهیم در کلیت به عنوان یک حرکت مبتنی بر استراتژی ایرانی اسلامی کار خوبی است اما این به معنای این نیست که توافقنامه های فی مابین را بدون در نظر گرفتن استقلال و حاکمیت ارضی مان نادیده بگیریم و چشم بسته توافقی را قبول کنیم، مجلس به این موضوعات کاملا حساس است و با حساسیت آنها را رصد می کند.

نماینده شیراز خاطر نشان کرد: آنچه مسلم است این است که هر نوع توافقنامه ای که تعهدی را برای ایران اسلامی ایجاد کند باید به تصویب مجلس برسد و مجلس هم اجازه نمی دهد که اقداماتی که تعهدآور باشد بدون مصوبه مجلس اجرایی شود.

وی در مورد نگرانی ها به دنبال گمانه زنی ها و شایعاتی مثل واگذاری جزیره کیش و فروش نفت با توجه به این سند  گفت: حجم مبادلات تجاری ما با چین در سال ۹۲ را اگر مبنای بررسی قراردهیم متوجه می شویم که حجم مبادلات تجاری ما در پایان دولت دهم چیزی حدود ۵۰میلیارد دلار با چین بوده است متاسفانه مواضعی که در حوزه سیاست خارجی بویژه نزدیکی به غرب و دوری از شرق در این مدت در رفتارهای دولتی ها بوده باعث شده است که حجم مبادلات تجاری ما با چین کاهش پیدا کند در صورتی که این ظرفیت می توانست افزایش یابد.

عزیزی افزود: اعتقادمان این است که باید در کلیت داستان به این سمت برویم که حجم مبادلات تجاری مان را با شرق و بویژه چین افزایش دهیم، اکثر نمایندگان مجلس بر این باور هستند که باید حجم مبادلات مان با چین افزایش یابد و به جایگاهی که در گذشته با چینی ها و شرق داشتیم برگردیم .

این عضو کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: ما باید استراتژی نزدیکی به شرق را تقویت کنیم و حجم مبادلات مان با کشورهای شرق و چین را افزایش دهیم، البته اینکه نمایندگان خواستار افزایش حجم مبادلات مان با چین هستند به معنای این نیست که توافقنامه های که قرار است با این کشور امضا و اجرایی کنیم به تصویب مجلس نرسد.