نماینده مردم جاسک در مجلس شورای اسلامی: سیل هرمزگان ۱۰۰۰ میلیارد خسارت در تخریب‌های جزئی برجای گذاشته است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، حجت‌الاسلام سیدمصطفی ذوالقدر گفت: تا به این لحظه برآوردهای اولیه حاکی از خسارت ۱۰۰۰میلیارد ریالی در خصوص تخریب‌های جزئی منازل مناطق سیل‌زده است و در خصوص باقی خسارت‌ها آماری دقیق منتشر نشده است.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ بیش از دو هفته از سیل و آبگرفتگی ویرانگر در نواحی جنوبی و شرقی کشور می‌گذرد و مردم نیمه جنوبی استان سیستان و بلوچستان و شرق استان هرمزگان را درگیر خود کرده است.

در این میان اما بیش از هر چیزی دیگری به سیل و آبگرفتگی موجود در استان سیستان و بلوچستان پرداخته شد و در رسانه کمتر شاهد پوشش خبری مردم مناطق شرق هرمزگان بودیم. این موضوع با واکنش‌های گوناگون از سوی برخی از فعالان رسانه‌ای و همچنین نماینده مردم جاسک در مجلس شورای اسلامی روبرو شد.

سیل و آبگرفتگی شرق هرمزگان باعث به وجود آمدن خسارت های فراوانی به زیر ساخت های ارتباطی، برق، مسکن، آب برای روستائیان جاسک و بشاگرد شده است. هر چند که از روزهای اولیه پس از فروکش کردن بارندگی و طغیان رودخانه‌ها، امدادرسانی توسط ستاد بحران استان، نیروهای امدادی هلال احمر، نیروهای مستقر سپاه، بسیج و ارتش با سه بالگرد آغاز شده اما همچنان روستاهایی وجود دارد سیبلاب آسیب های فراوانی را به آن وارد کرده است.

حجت‌الاسلام سیدمصطفی ذوالقدر، نماینده  مردم میناب، رودان، جاسک و سیریک در مجلس شورای اسلامی، در خصوص وضعیت امدادرسانی به مردم مناطقی شرقی استان هرمزگان به خبرنگار برنا گفت: قبل از هرچیزی باید گفت میزان سیل در شرق استان هرمزگان نیز همانند سیل و آبگرفتگی در استان سیستان و بلوچستان بوده و تفاون فراوانی میان این دو استان از لحاظ خسارات وارده وجود ندارد. شرایط در این مناطق بحرانی است و مردم آشفته خاطر هستند و تبعات سیل قطعا اثر خود را روی زندگی عادی مردم این مناطق خواهد گذاشت. مرتفع ساختن این تاثیرات قطعا زمان بر است و زمان بسیاری نیاز دارد تا وضع موجود به حالت عادی و گذشته خود بازگردد.

نماینده مردم جاسک در مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدامات امدادی از سوی دستگاه‌های امدادی نیز، اظهار کرد: خوشبختانه تا به این لحظه دولت و هیچ‌کدام از دستگاه‌های امدادی و متولی در امر امدادرسانی هیچ‌گونه کوتاهی نکرده‌ و وظایف خود را به نحو احسن انجام داده‌اند. حتی با توجه به وضعیت فعلی مردم و به وجود آمدن اختلال در زندگی مردم این مناطق و میزان خسارات وارده، دستگاه‌های امدادی توانسته‌اند رضایت نسبی مردم را جلب کنند و این موضوع دلیلی ندارد جز امدادرسانی به موقع و صحیح و بهره مندی مردم از این امدادها در شرایط حال حاضر.

حجت‌الاسلام ذوالقدر ادامه داد: مجموعه استانداری هرمزگان، فرمانداری‌های شهرهای سیل‌زده، نمایندگان استان، نیروهای ارتش، سپاه، بسیج، نیروهای خدوم جمعیت هلال احمر و باقی ارگان‌هایی که مشغول به امدادرسانی هستند، خوشبختانه به بهترین نحو وظایف خود را در قابل مردم عزیز این مناطق انجام داده‌اند و تا به این لحظه همانطوری که عرض شد کوتاهی انجام نداده اند.

نماینده مردم جاسک در مجلس شورای اسلامی با بیان این موضوع که میزان خسارات وارده بسیار زیاد است، رد پاسخ به این سوال که آیا ارزیابی‌های لازم در خصوص میزان مالی خسارات شده است یا خیر، عنوان کرد: در حال حاضر ستاد بحران در مقر استانداری هرمزگان تشکیل شده که میزان خسارات وارده را تعیین می‌کند، متاسفانه باتوجه به خسارات وارده و گستردگی مناطق سیل‌زده تعیین خسارت زمان بر است به راحتی نمی‌توان آمار و ارقامی صحیح ارائه کرد اما تا به این لحظه برآوردهای اولیه حاکی از خسارت ۱۰۰۰ میلیارد ریالی در خصوص  تخریب‌های جزئی منازل مناطق سیل‌زده است و در خصوص باقی خسارت‌ها آماری دقیق منتشر نشده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان با پاسخ به این سوال که مردم چه زمانی می‌توانند برای تعیین خسارت به ستادهای بحران تشکیل شده و یا ارگان‌های معرفی شده برای پرداخت خسارت مراجعه کنند، گفت: هنوز تاریخی دقیق حتی برای ثبت‌نام سیل زدگانی که منازل و یا اموال آن‌ها دچار خسارت شده تعیین نشده و دلیل آن نیز پایان نیافتن عملیات‌های امدادی و همچنین عدم ارزیابی کامل خسارت‌هاست. پس از اتمام عملیات امدادرسانی تیم‌های ارزیاب به صورت دقیق ارزیابی‌های خود را از میزان خسارات وارده ناشی از سیل شروع می‌کنند و پس از اتمام ارزیابی‌ها مردم می‌توانند با مراجعه به دستگاه متولی پرداخت، مبلغ خسارت مالی خود را دریافت کنند.